"Například u zlomenin a operací podle mých zkušeností půjde o stovky tisíc. Odškodnění přitom zahrnuje nejen bolestné, ale také ošetřovné, cestovné, ztížení společenského uplatnění, kompenzaci psychické újmy a náhradu ušlé mzdy - vše podle Metodiky Nejvyššího soudu," říká Tomáš Beck, expert na odškodnění společnosti Vindicia.

"Bohužel došlo i ke ztrátám na životech, právo na odškodnění tak mají pozůstalí po obětech nehody. Nejde přitom jen o blízké příbuzné, ale o kohokoliv, kdo prokáže, že měl k oběti nadstandardně dobré vztahy (např. celoživotní přítel). Zde odhaduji odškodnění na miliony," dále uvádí expert s tím, že u smrti strojvůdců se bude případ posuzovat jako pracovní úraz s následkem smrti.

U obce Milavče mezi Domažlicemi a Blížejovem se ve středu ráno srazily dva vlaky. Tři lidé nehodu nepřežili.
U Milavče na Domažlicku se srazily dva vlaky, o život přišli oba strojvedoucí

V těchto situacích všechny částky pro cestující pokrývá pojišťovna, u které je dopravce pojištěný.

"Poškozeným důrazně doporučujeme, aby si od Policie ČR případně dalších zasahujících složek nechali potvrdit, že byli účastníky nehody. Zdravotní a psychické potíže totiž nemusí pociťovat ihned. Bolesti hlavy a páteře, stejně jako psychická traumata, se mohou objevit až s odstupem, kdy bude poškozený muset dokazovat, že potíže vznikly následkem nehody. Potvrzení policie o účasti na nehodě v tom výrazně pomůže," dodává Tomáš Beck.