Naštěstí jde ale o poplašnou a mylnou zprávu, která neprávem nařkla Myslivecký spolek Škaniva Zahořany z.s. ze zahájení plošného odstřelu volně se potulujících koček.

Tato informace stála v sms zprávě, která ještě před Vánoci přišla dámě, která krmí toulavé kočky. Takřka výhružně znějící esemeska ještě obsahovala zrušení krmných míst a jejich pokutování od pěti do deseti tisíci korun při jejich obnově. Pod tím byl podepsaný právě zmíněný spolek.

„K zaslání takové zprávy ze strany spolku a jejich členů nedošlo. Musela to tedy udělat cizí osoba s úmyslem poškodit dobrou pověst spolku. S touto zprávou nesouhlasíme a distancujeme se od ní. Kroky, které ve zprávě stojí, náš spolek nepodnikne,“ ujistil obyvatele ve vyjádření předseda spolku Miroslav Vondrovic.

Ilustrační foto
Prvním miminkem v Domažlické nemocnici je Šárka

Za myslivci stojí i obec Zahořany. „Odchyt a odstřel jsme ke dni prohlášení s mysliveckým spolkem neřešili a ani jsme tuto záležitost neprojednávali na obecním zastupitelstvu,“ potvrdil ve vyjádření Zahořan Pavel Vondrovic.

Starosta Vondrovic k záležitosti ještě dodal: „Nevydali jsme ani žádnou vyhlášku nebo jiný dokument, který by upravoval odchyt a odstřel koček či krmná ložiska na území obce.“

Fáma se ale sociální sítí šířila rychlostí blesku a dostala se až k organizaci KasPro, která vznikla jako kastrační program a snaží se řešit situaci kolem toulavých koček.

„Odstřel koček je prakticky krizový krok, který musí schválit krajská veterinární správa a používá se jen v ojedinělých případech při selhání všech ostatních pokusů v rámci regulace populace koček. Zavolali jsme tedy na Krajskou veterinární správu pro plzeňský kraj, kde se nám k případu vyjádřil doktor Poláček s tím, že takovou žádost na úřadě neevidují. Za 26 let v úřadu takové povolení nikdy nevydali a pravděpodobně by ho nevydali ani na základě oficiální žádosti,“ zveřejnila Radka Vacíková za KasPro ne jejich facebookové stránce.

Ohňostroj se konal 1. ledna na náměstí Míru.
FOTO, VIDEO: Domažlický ohňostroj přilákal stovky lidí

Právě na sociálních sítích se rozpoutaly vášnivé diskuse o odstřelech jako takových. V zákoně o myslivosti stojí, že myslivecká stráž či hospodář jsou oprávněni usmrcovat kočky potulující se v honitbě ve vzdálenosti větší než 200 metrů od nejbližší nemovitosti sloužící k bydlení. Na druhou stranu podle zákona na ochranu zvířat nesmí nikdo bez důvodu usmrtit zvíře. Tento rozpor byl jedním z témat diskusí. V komentářích se ale řešila i skutečnost, že toulavá kočka je de facto každá. Potulování po okolí a vycházky jsou v přirozené povaze zvířete. Kdyby skutečně platil plošný odstřel, byly by v ohrožení i kočky jakožto domácí mazlíčci.

Poplašná a lživá zpráva, která mohla být míněna byť jen jako špatný vtip, může mít v budoucnu soudní dohru. Myslivecký spolek Škaniva totiž zvažuje podání trestního oznámení.

Na odhalení viníka čeká i KasPro, které k diskusi přispělo důležitou poznámkou.

„Jedno je jisté – kdyby se taková akce skutečně náhodou chystala, tak jsme ji zastavili v poměrně rekordním čase několika hodin. A další pozitivum je, že obce či sdružení budou vědět, že na takové akce žádné oprávnění (v současné době) nemají a ani nezískají, protože tomu podléhá velké množství konkrétních požadavků.“