Provizorní povrch komunikace, prach, nevzhledné okolí. Tak dlouhodobě vypadá domažlická Žižkova ulice. V řádu dní by se její obyvatelé měli dočkat začátku zásadní rekonstrukce.

„Firma by měla nastoupit v pondělí 4. června," informoval starosta Miroslav Mach. Smlouva s nýrskou stavební společností byla podepsána před týdnem přesto, že výběrové řízení skončilo už v polovině dubna.

Společnost sice nabídla až třetí nejnižší cenu (7,835 milionu s DPH), ale tendr vyhrála, neboť z něj byly vyloučeny  tři firmy, které v nabídkách měly formální chyby. Opakoval se například chybný výpočet u pojištění na bankovní záruky. „Pochybení je nenávratné a nejde napravit," vysvětlil na minulém zasedání domažlického zastupitelstva Michal Hájek, vedoucí odboru správy majetku. Tendr se konal v rámci zákona o zadávání veřejných zakázek.

Právě podané námitky neúspěšných účastníků  řízení oddálily podpis smlouvy a zahájení rekonstrukce. Stavbaři vybudují chodníky, parkovací místa po obou stranách ulice, zpomalovací retardéry, veřejné osvětlení i nový povrch vozovky. Platit tam bude jednosměrný provoz.

Žižkova ulice je v neutěšeném stavu od loňska, kdy v ní  proběhly rozsáhlé rekonstrukce vodovodu, plynového rozvodu i prasklé kanalizace
„Je určitě skvělé, že Žižkovka konečně po dost dlouhé době projde rekonstrukcí. Co ale sousední Voborníkova ulice, která je také v dost špatném stavu po všech stavebních úpravách?  Ke každému domu je zaplátovaná strouha, která se propadá a po každé zimě vydroluje.  Když si vyjedeme na kole po kdejaké cyklostezce, tak je její povrch daleko lepší  než je  u nás v ulici,"  upozornil  čtenář Deníku Ivan Murin.