Do stínu Chodských slavností rozhodně nezapadla Chodská hyjta v Mrákově, která se pravidelně koná druhou srpnovou sobotu odpoledne. Letos se jednalo v pořadí už o sedmačtyřicátý ročník.

Slovem, stejně jako v minulých letech, provázel Josef Nejdl starší. „Kamilu Jindřichovi jsem řekl, že pokud chtějí mít na Chodské slavnosti hezké počasí, musí je udělat ve stejném termínu jako je hyjta. Mrákovské tety se za počasí pěkně pomodlí, a proto ho máme vždy ideální,“ řekl s úsměvem Josef Nejdl starší.

Komorní přehlídku národopisných souborů, jednotlivých hudebníků z Chodska a hostů příjemně ´našlápla´ mrákovská drobotina z dětského souboru Mráček. Spontánní vystoupení vystřídali s nemenším nadšením pro chodský folklor Bulácí. Rozvernou polkou naladila diváky Mrákovská dudácká muzika, která letos slaví 30 let od svého vzniku. Na pódiu kromě domácích vystoupili také umělci, kteří se rovněž představili v Domažlicích. Například národopisný soubor Břeclavan s cimbálovou muzikou, mužský pěvecký sbor Haltravan z Klenčí či dudák Jiří Sauer s dcerami, které měly na hlavě dnes už téměř zapomenuté vínky. Tuto ozdobu nosila svobodná děvčata začátkem 19. století.

„Božena Němcová při pobytu na Chodsku kritizovala nastupující módu šátků, které prý děvčata příliš zahalovaly a schovávaly jejich krásu. Nechal jsem ho dcerám vyrobit u paní Marie Langové z Postřekova podle dochovaného vínku z Chodského muzea v Domažlicích,“ řekl Jiří Sauer.

Chodská hyjta měla i punc mezinárodní folklorní přehlídky. Mezi vystupujícími se představil i taneční soubor z Bavorska.