Podzimní a zimní období s sebou přináší povinnost pro řidiče užít na vybraných úsecích a za nepříznivého počasí zimní pneumatiky. Zákon č. 361/2000 Sb., ve znění pozdějších předpisů, novelizovaný zákonem č. 133/2011 Sb., již užití zimních pneumatik přímo nařizuje.

„Tato informace je obsažena v § 40a předmětného zákona, kde je uvedeno, že v období od 1. listopadu do 31. března, pokud se na pozemní komunikaci nachází souvislá vrstva sněhu, led nebo námraza, nebo lze vzhledem k povětrnostním podmínkám předpokládat, že se na pozemní komunikaci během jízdy může vyskytovat souvislá vrstva sněhu, led nebo námraza, lze užít motorové vozidlo kategorie M nebo N2 k jízdě v provozu na pozemních komunikacích pouze za podmínky použití zimních pneumatik, a to u motorových vozidel s maximální přípustnou hmotností nepřevyšující 3 500 kilogramů na všech kolech a u motorových vozidel s maximální přípustnou hmotností převyšující 3 500 kilogramů na všech kolech hnacích náprav s trvalým přenosem hnací síly. Zimní pneumatiky musí mít hloubku dezénu hlavních dezénových drážek nebo zářezů nejméně 4 milimetry a u motorových vozidel o maximální přípustné hmotnosti převyšující 3 500 kilogramů nejméně 6 milimetrů,“ informuje domažlická policejní tisková mluvčí Dagmar Brožová.

Zákon hovoří nejen o sněhu, ale také o ledu a námraze. I když nesněží, nikdy nejsme schopni říci, jaké bude počasí a povětrnostní podmínky.

I když nesněží, nikdy nejsme schopni říci, jaké bude počasí a povětrnostní podmínky, než dorazíme do cíle své cesty. „Pokud řidič nepřezuje a v období od 1. listopadu do 31. března se na silnici objeví sníh, led či námraza, nesmí s vozidlem vůbec vyjet. Je třeba si uvědomit, že v zimním období je dopravní nehodovost velmi vysoká a jednou z nejčastějších příčin je právě jízda na letních pneumatikách,“ doplňuje Brožová.

Zodpovědný motorista tedy přezuje! Správnou dobu pro přezutí zákon určuje nejpozději do 1. listopadu a dále je léty prověřeným pravidlem, že pokud teplota klesne pod 7 stupňů Celsia, je čas pro přezutí. Od této teploty se začínají projevovat rozdíly mezi letní a zimní pneumatikou. Letní pneumatiky při teplotě pod 7 stupňů Celsia tuhnou, a zhoršují se tím jejich vlastnosti. Nemusíme tedy čekat až na zákonem určený termín. „Všem motoristům přejeme šťastnou zimní sezonu a pokaždé bezpečný návrat domů,“ uzavírá mluvčí Brožová.