Návrat do školních lavic po desítkách let čeká více než šedesátku seniorů z celého regionu, kteří se přihlásili ke studiu Univerzity III. věku. Mezi 68 odrostlými studenty figurují hlavně ženy, mužů je třináct.

Zajímalo nás, proč se rozhodli jít znovu do školy. „Přihlásila jsem se, abych si trochu provětrala mozkové závity,“ odpověděla Deníku 73letá Jiřina Jirsová z Folmavy. „Po čtyřiceti letech jsem znovu ve škole, důvod je ten, abych úplně nezhloupla,“ smála se 60letá Anna Šmídková z Domažlice.

V zahajovací den univerzity jsme na gymnáziu zastihli i jeho bývalého ředitele. Přišel snad zkoumat, jak probíhá výuka v současnosti? „To vůbec ne, své kolegy velice dobře znám a nepochybuji o nich. Jsem v důchodu, historii mám rád, takže jsem se přihlásil,“ uvedl 66letý Václav Reitspies z Horšovského Týna.

Na domažlickou univerzitu se přihlásily také dvě kamarádky z Holýšova – Květuše Langová a Marie Vavříková. „Již jsme spolu studovaly v Plzni Univerzitu volného času a také Univerzitu III. věku. Chceme si účelně vyplnit volný čas, naučit se něco nového. K Domažlicům mám vřelý vztah, já tu studovala,“ přiznala seniorka Langová.

Při slavnostním zahájení nemohl vedle ředitelky gymnázia Jany Štenglové a pedagogů Jaroslavy Wollerové, která slavnostní zahájení řídila, a Jiřího Linarta chybět starosta města, které tento druh vzdělávání podporuje. „Všechny vás vítám, vidím, že studenti jsou pořád stejní, kdykoliv vejdou do školy, je to stejné,“ narážel Miroslav Mach na cvrkot před zahájením. „Jsme rádi, že se projekt povedlo uskutečnit, a obdiv patří vám všem, kteří si troufnete na další studium,“ dodal starosta Mach s tím, že témata Univerzity III. věku jsou zajímavá.

„Od vašich studentských let se kantoři vůbec nezměnili, jsou pořád roztržití. Musím si přinést seznamy pro vaše roztřídění do dvou skupin ze sousední učebny. Vyhlašuji přestávku,“ vyvolala smích v řadách přítomných profesorka Wollerová.