Znaku obce Drahotín dominují zemědělské symboly
Drahotín – V minulém díle našeho seriálu o znacích měst a obcí jsme vám představili obec Kout na Šumavě a její symbol – probodnutou saň. Dnes se podíváme na mnohem 'mírumilovnější' znak Drahotína.
Obec na Poběžovicku má svůj znak už tři roky. Tvoří ho uprostřed bílá převrácená koňská podkova, uvnitř z bílo-červeně polcené růže vyrůstají tři žluté, do vějíře odkloněné obilné klasy, oba krajní s jedním listem.
Znak pro obec vytvořil heraldik Miroslav J. V. Pavlů.
„Drahotín byl vždy rozvinutou zemědělskou obcí, kde se pěstovalo obilí, choval dobytek a koně. Práci získávali místní obyvatelé také v blízkém lomu při těžbě vápence a štěrku," říká heraldik a vysvětluje tak, proč drahotínskému znaku zcela jednoznačně dominují připomínky zemědělského charakteru vesnice, tedy zelená barva, obilné klasy a koňská podkova. Stříbrno–červeně polcená růže pak byla převzata z erbu hraběcího rodu Trautmannsdorfů, významných historických majitelů Drahotína.
Drahotínští převzali oba symboly obce – znak a vlajku – od předsedy Poslanecké sněmovny Parlamentu České republiky Jana Hamáčka a vlajku nechali vysvětit vloni u příležitosti oslav 650 let od první zmínky o obci.
Víte, komu patří?
Uhodnete, které město našeho regionu má ve znaku berana, labuť a hradby? Odpověď se jako vždy dozvíte v sobotním vydání Domažlického deníku.