Znak obce působí přírodním dojmem – v červeno-stříbrně polceném štítě se nachází vztyčená větev hlohu se zelenými listy a pod nimi na stoncích vpravo je pět stříbrných pětilistých květů s červenými středy a vlevo pět červených hložinek.

Jméno Hlohovčice má základ v názvu pro keř hloh. V Čechách rostly v minulosti především dva druhy hlohu – hloh obecný a hloh jednoblizný. Hloh má tmavozelené tří až pětilaločné listy, květy s pěti okvětními lístky bílými až narůžovělými a s růžovými až červenými pilovými prašníky. Plody malvičky zvané hložníky jsou červené kulaté až mírně oválné. Větve jsou velmi trnité.

Větev hlohu je tedy mluvícím znamením ve vztahu k názvu obce. Stylizovaná větev má vpravo květy a vlevo plody. To je možné vysvětlit jako symbol kvetoucí obce a plody jako výsledek žití a konání obyvatel v ní.

Cyklus květenství a plodů se opakuje se železnou pravidelností každý rok a lze to tak přirovnat k běhu času a života. Tedy k faktu, že nyní žijící jsou potomky svých předků (květy) a předky svých potomků (plody).

Červeno-stříbrné polcení se pak opírá o skutečnost, že rody Bohuchvalů z Hrádku, Šlovických ze Šlovic, hrabat a knížat z Trautmansdorffu, které Hlohovčice v minulosti vlastnili, měly erby se stejnou barevností.

Víte, komu patří?

Uhodnete, které obci patří tento znak? Otázka by tentokrát měla být velmi lehká. Odpověď se dozvíte příští týden opět v sobotním vydání Domažlického deníku.

Víte, komu patří?Zdroj: archiv