Zmrzlí muži budou letos zřejmě milostiví a na zahrádkách, polích a v sadech nenadělají žádné škody. Podle meteorologů by teploty neměly klesnout pod bod mrazu.

„Dnes i během víkendu nás čeká oblačno až zataženo, s mírnými dešťovými přeháňkami. V pátek budou denní teploty 17 až 20°C. Noc ze soboty na neděli bude poměrně teplá s hodnotami od 12 do 9°C. Přes den vystoupí teploty na 14 až 17°C. Citelně se ochladí v neděli, kdy denní teploty dosáhnou pouze na 10 až 13°C a v noci klesnou na 6 až 3°C. Tuto noc by se mohly objevit i přízemní mrazíky," řekla Jana Stacke z hydrometeorologického ústavu v Plzni.

Zmrzlí muži udeřili v plné síle v roce 2011 a 2012 a zlikvidovali v převážné většině brambory na poli a ovocné stromy.
„V roce 2012 jsme měli o zmrzlících v Horšovském Týně u řeky minus jedna a to už brambory spálilo. Na jiných plodinách nebyly velké škody. Horší to bylo rok předtím. To klesly teploty až k minus sedmi a omrzly i jabloně, broskve a meruňky," řekl horšovskotýnský zahrádkář Alexandr Kubáček.

Mrazivých nocí se už zřejmě bát nemusíme, ale zahrádkáře čeká boj se škůdci.
Například slimákům, kteří jsou metlou nejen pro zahrádkáře, ale i zemědělce, dala letošní teplá zima zelenou.
„Mírnou zimu přežila téměř všechna přezimující stádia škůdců, ať už hmyzu, slimáků nebo hrabošů. Svoji aktivitu na ovocných stromech a keřích začínají vyvíjet mšice, mery, svilušky, puklice, štítenky a další," řekl domažlický zahrádkář Jan Hinterholzinger.

Další opatření budou vycházet z vývoje počasí a aktivity škůdců. Proti škůdcům nelze zasahovat preventivně, je nutno pravidelně kontrolovat rostliny a včas zasáhnout při výskytu. „Loni například byly relativně malé škody od slimáků, i když dobře přezimovali. Suché počasí ale omezovalo jejich pohyb.

„Slimáci přezimují ve formě vajíček. Při normálních zimách dospělci vymrznou. Letos ale přezimovali i dospělci, takže slimáků je opravdu hodně. Zbavit se jich můžeme sběrem po dešti, brzy ráno nebo pomocí různých lapačů, jako jsou nádoby s pivem, piliny, popel. Tyto metody jsou účinné pouze, když je sucho," radí Hinterholzinger.