Kromě skutečnosti, že zde uspěli Piráti se čtyřmi mandáty a hnutí ANO, jež oproti volbám v roce 2014 posílilo o jedno křeslo, je pro mnohé překvapením absence jména Miroslava Macha. Město tak stojí před otazníkem a zastupitelé před výzvou, kdo usedne na starostovskou židli.

Ovšem zvrat nastal i ve městě Holýšov. Zde se absolutní vítězkou stala žena - Hana Valachovičová (647 hlasů), lídr vítězné strany PRO Holýšov, která získala 5 935 hlasů. Na druhém místě s 5 420 hlasy skončila ODS s rovněž ženským vedením – Alenou Burianovou. Důležité je však i třetí pozice, kterou obsadilo Sdružení pro otevřenou společnost (SOS). Tu vedl Libor Schröpfer. Tyto tři vítězné strany se hned po ukončení voleb pustily do vytvoření koalice. „Před čtyřmi lety, ačkoli jsme se do uzavírání koalice pustili hned, neuzavřeli jsme koalice oficiálně. Tentokrát jsme ještě v sobotu oslovili vzájemně tři vítězné strany,“ popsala na úvod Hana Valachovičová. „Koalici jsme vyvěsili v neděli večer ve 21 hodin na sociální sítě, aby si mohli naši voliči přečíst naše programové prohlášení,“ řekla Valachovičová, kterou výsledek voleb překvapil, jelikož strana PRO Holýšov vznikla nově. Nicméně Hana Valachovičová má s komunální politikou zkušenosti již z předchozích let, kdy zastávala funkci místostarostky. Zároveň s Liborem Schröpferem, lídrem strany SOS, společně v minulosti kandidovala za SOS. „Dříve jsme byli jedna strana. Protože jsme se však neměli s kým spojit, rozhodli jsme se založit strany dvě,“ vysvětlila Valachovičová.

"Spousta našich kandidátů šla do voleb poprvé. Já osobně jsem veřejně deklaroval, že se chci stát starostou města. Ne však za každou cenu. Tým, který v těchto dnech a hodinách vzniká, je pro mne ale zárukou, že potáhneme za jeden provaz," řekl Libor Schröpfer, lídr SOS. Funkce starosty se nebojí. "Je to práce s lidmi a té se věnuji již 32 let a k nabídce stanout v této funkce přistupuji s maximální pokorou," dodal Schröpfer, který v Holýšově žije od narození.

Záměry nově vzniklé koalice jsou do budoucna jasné, a to dvě pozice uvolněných místostarostů, kam by usedly obě zmíněné dámy. Pro vykonávání funkce místostarosty ve městě, které se neustále rozrůstá, je důležité nemít svázané ruce a věnovat se práci naplno. „Uvolněná funkce umožňuje věnovat se práci na sto procent,“ uvedla Valachovičová.

Oproti Haně Valachovičové je lídr strany ODS Alena Burianová nováčkem v politické sféře města. „Je to zavazující, nicméně chci udělat pro Holýšov to, co půjde. Čeká nás hodně práce, abychom splnili to, co jsme našim voličům slíbili,“ okomentovala výsledky voleb Alena Burianová. Dříve za stranu ODS působil několik let Šlejmar. Změna, nové tváře a omlazení kandidátky přineslo své ovoce.

Jedním z mladých nováčků je například i Ondřej Švarc ze strany PRO Holýšov, jehož jméno figuruje mezi nově zvolenými zastupiteli. „Na svůj věk to vnímám jako velkou odpovědnost. Mám se co učit, takže do toho půjdu s pokorou. Zastupitelstvu se ale chci věnovat naplno,“ řekl Švarc na konto svého umístění.

Ze třetího Mistrovství ČR dobrovolných hasičů v disciplínách TFA 2018.
FOTO, VIDEO: Pohár získal hasič z Domažlicka