V noci ze soboty na neděli opět začal platit letní čas.

Přechod ze zimního na letní čas a zpět stále vyvolává debaty o tom, jak tyto změny škodí lidskému organismu a zda je vůbec změna času stále ospravedlnitelná.

O potížích, které tento zvyk způsobuje, ví své například domažlický psychiatr MUDr. Viliam Janáč.

„Lidi to dokáže opravdu rozhodit. Desítky lidí si ke mně chodí stěžovat, jaké jim to způsobuje problémy. Špatně spí, jsou unavení, zhoršují se jim deprese. Po nějaké době se s novým režimem sami srovnají, ale není výjimkou ani to, že jim musím upravit léky," říká lékař. „Změna času nepřináší z mého pohledu nic dobrého. V hlavě máme své vlastní hodiny a ty není dobré měnit," podotkl.

Pro lidi s psychickými potížemi může být narušení rutiny denního a nočního režimu spouštěčem horšího psychického stavu. Změna času občas komplikuje život i rodičům malých dětí, protože jejich ratolestem narušuje spánkový režim. Lékaři a psychologové se shodují na tom, že na změnu času si lidé zvykají asi týden.

Posun hodinové ručičky zpět je nepříjemnou záležitostí i pro ty, kteří musejí brzy vstávat do práce.

Například pro Zdeňka Holíka z Domažlic, který od čtyř hodin ráno rozváží pečivo a budík mu zvoní už ve tři hodiny.

„Na brzké vstávání jsem sice zvyklý, ale když musíte najednou vylézt z postele ve dvě hodiny nebo ve tři, je ten rozdíl znát," říká. „Samozřejmě mě to štve, hlavně proto, že změna času nemá v dnešní době vůbec žádný smysl, žádné opodstatnění, a přesto nám ji nařizují. Hloupost," dodává.

Letní čas se zaváděl s tím, že lidé více využijí denního světla a tento systém tak přinese energetické úspory. Nyní ale odborníci tvrdí, že změna času zřejmě nemá na spotřebu elektřiny žádný vliv.

Kvůli změně času se také v noci ze soboty na neděli zpozdí 11 dálkových vlaků Českých drah, žádný z nich však neprojíždí naším okresem. Regionálních vlaků se změna nedotkne, protože vyjíždějí na tratě až po 4. hodině ráno, tedy již podle letního času.
Na změnu času se netěší také hodináři. Dvakrát do roka musejí přeřídit všechny hodiny a hodinky, které prodávají.

„Čeká nás asi tak dvě stě padesát hodinek a desítky budíků, nástěnných hodin, musíme přeřídit vše, co máme v obchodě," popisuje Marie Fajtová z domažlického hodinářství. Jde o období mozolnatých prstů a zlámaných nehtů. „Chodí za námi samozřejmě i zákazníci s tím, abychom jim hodinky přeřídili. Jde buď o starší lidi, nebo o majitele složitějších digitálních hodinek. Přicházejí zpravidla až po změně času," poznamenává.

S návrhem změny času přišel Benjamin Franklin v roce 1784. Zaveden byl poprvé ale až před začátkem první světové války v Německu, které se tak snažilo ušetřit uhlí pro válečné účely. V Čechách byl letní čas zaveden poprvé za první světové války, znovu pak v letech 1940 až 1949 a potřetí od roku 1979 za ropné krize. Letní čas trval šest měsíců, od roku 1996 byl prodloužen na sedm měsíců.

Uvítali byste zrušení změny času?

František Matějka
Horšovský Týn

Určitě. Změna času mi vadí dost, mám svůj spánkový režim, a když se musí měnit, pociťuji to ještě několik dní, hlavně ráno v práci. Navíc je to prostě přežitek, energie se tím neušetří, nikomu to nic nepřinese, většině lidí to jenom vadí. Nechápu, proč se prostě nedokážou lidi dohodnout a zrušit to.

Zdeněk Fischer
Staňkov

Změna času mi nějak zvlášť nevadí. Spím dobře a během dne nebo dvou už ani nevím, že se něco změnilo. Ale zároveň vím, že to některým lidem vadí a že smysl toho, proč se to vůbec zavedlo, je už asi dávno pasé. Jestli někdo má tu pravomoc, ať to zruší. Ale zvyk je asi holt železná košile.