Infekční žloutenka typu A se rozšířila i na Domažlicko. S tímto infekčním onemocněním, které napadá játra a přenáší se prostřednictvím špinavých rukou, se setkali v Základní škole Msgre B. Staška v Domažlicích a také v Kolovči.

„U nás ve škole onemocněl jeden z žáků z prvního stupně. V současné době je na infekčním oddělení v Plzni. Dnes nám byly sděleny výsledky, které potvrdily, že se jednalo o žloutenku. Celá tato třída je v karanténě, což znamená, že se žáci po škole pohybují odděleně, na jídlo chodí ve speciálním čase, aby se nepotkali s jinými žáky. Odděleně také tráví čas v družině,“ uvedl ředitel ZŠ Msgre B. Staška v Domažlicích Luboš Kuboň.

Dodal, že všichni kladou důraz na hygienu. Do školy budou dodány speciální dezinfekční přípravky na ruce, které se nesmí oplachovat. Od minulého týdne, kdy byla žloutenka typu A prokázána u jednoho z žáků v kolovečské základní škole, vzrostl zájem o očkování.

„Očkovací látka proti žloutence typu A v současné době není. Snažili jsme se ji sehnat od různých dodavatelů, ale protože si Středočeský kraj stáhl 5 500 dávek pro prvňáčky, slíbili nám dodat očkovací látku do čtrnácti dnů,“ uvedla lékařka z oddělení vakcinace a odběrů krve z Krajské hygienické stanice v Domažlicích Marie Sladká. Očkovací látka proti žloutence typu A stojí dospělé kolem tisíce korun a pro děti je za 800 korun.

„Očkování je pouze prevence. Člověk, který už tento typ žloutenky prodělal, má v sobě protilátky na celý život, a proto se neočkuje,“ dodala Sladká s tím, že po první aplikaci je člověk do čtrnácti dnů stoprocentně chráněn po dobu jednoho roku. Aby ochrany působila dalších deset let, je třeba přijít do roka na druhou injekci.

„Panika je zbytečná. Na Domažlicku jsou jen dvě nemocné děti, jedno z Kolovče a druhé z Domažlic. Ti, kdo s nimi byli v kontaktu, dostanou u svých lékařů aplikované protilátky proti žloutence typu A jako ochranu před nemocí. Ředitelé všech škol byli informováni, jak postupovat, aby nedošlo k jejímu šíření. Všichni by se měli chránit zvýšenou hygienou rukou a používáním virucidního dezinfekčního přípravku po běžném umytí rukou,“ sdělila Zdeňka Böhmová, vedoucí epidemiologického pracoviště v Domažlicích.