O svátku ´Dušiček´, který letos připadne na sobotu, oblehnou  hřbitovy v regionu stovky lidí, a to je velké lákadlo i pro zloděje.  Ti okamžitě využijí toho, že návštěvníci hřbitova ponechají svá auta, mnohdy i s cennými věcmi uvnitř, zaparkovaná na delší dobu bez dohledu.

„Jsou známy případy, kdy si lidé z auta vezmou pouze věci potřebné pro úpravu a údržbu hrobů, a v autech nechají přímo na očích kabelky, tašky a další cenné věci. Tyto situace jsou přímo magnetem zlodějovy pozornosti. Při návratu ze hřbitova pak  lidé najdou jen rozbité okno a vykradené auto,“ říká domažlická policejní mluvčí Dagmar Brožová.

Právě tak dopadla i Jana Přikrylová z Domažlic. „Jsou  to už dva roky, kdy mně zloděj vybral auto před domažlickým hřbitovem. Nechala jsem na sedačce kabelku s tím, že  budu za chvilku zpátky. Když jsem přišla, měla jsem rozbité okénko a kabelka, v níž jsem měla peněženku s 1000 korunami, doklady a se zlatým řetízkem, byla pryč. Od té doby jsem to už nikdy neudělala,“ říká Přikrylová.

Právě proto domažličtí policisté už od uplynulého víkendu zvýšili dohled jak nad parkovišti před hřbitovy, tak na hřbitovech samotných. Tato místa budou ve větší míře střežit do 2. listopadu.

„Apelujeme na návštěvníky hřbitovů a řidiče zaparkovaných vozidel, aby pamatovali na to, že „auto není trezor“, a nezavdávali příčinu nenechavcům k vloupání do vozidel a krádežím věcí. V autech rozhodně nenechávejte  žádné cennosti, jako jsou fotoaparáty, peněženky, kabelky, mobilní telefony, batohy a jiná zavazadla, ale ani oblečení a další věci. Z praxe je známo, že někdy stačí k vloupání do vozidla opravdu jen pár vteřin,“ radí Brožová.

V souvislosti se svátkem Památky zesnulých se policisté zaměří i na  dopravu.

„Naplánovány jsou i dopravně bezpečnostní akce. Policisté se zaměří na dodržování rychlosti, alkohol za volantem a na technický stav vozidel,“ dodává Brožová.