Několik free shopů, intershopy, čerpací stanice, restaurace, sezonní stánky, ale také muzeum či kasina. To vše se nachází v areálech starého hraničního přechodu v Rozvadově či na Folmavě. Obvykle zde panuje čilý ruch. Jenže areál starého přechodu je kvůli epidemii koronaviru zcela uzavřen. Nikdo se přes něj nedostane ani z Česka, ani do Česka. Folmava je na tom o něco lépe, tady projíždějí pendleři a kamionová doprava.

Dalo by se říct, že z rozsáhlých areálů se stala města duchů. Ale není tomu tak úplně. Ačkoliv provoz automobilů je na starém Rozvadově téměř nulový a většina provozoven je uzavřena, okolo restaurace Baileys, která jindy dokáže nakrmit stovky hostů, se hemží řemeslníci. „Stavíme tady zázemí pro venkovní parket a pódium,“ říká majitel podniku Petr Morgenstein. Za hlavní budovou restaurace vyrostl domek, v němž budou toalety pro hosty, šatny pro účinkující, technické zázemí. „Začátkem května jsme tady měli mít velký koncert Michala Davida, Olgy Lounové a dalších umělců. Bohužel, asi se neuskuteční, tak snad příští rok,“ povzdechl si majitel.

ZÁKAZNÍCI SEM NEMOHOU

Ten společně s manželkou provozuje nejen restauraci, ale také nákupní centrum. „Máme tady tři duty free shopy, dvě restaurace. Protože kvůli poloze hned za hranicemi máme 99 procent německé klientely, jsou teď tržby nulové,“ vysvětluje Morgenstein. Free shopy totiž prodávají potravinářské zboží, a mohou tedy mít otevřeno, vládní opatření se na ně nevztahují. „Ale my jsme je uzavřeli, nemá cenu je držet v provozu, když zákazníci se sem nedostanou.“

Společnost manželů Morgensteinových provozuje dvě restaurace Baileys. Zatímco ta tachovská umožňuje strávníkům nákup jídla z denního menu výdejním okénkem a rozvoz jídla, rozvadovská zůstává uzavřena. „Provozujeme ještě klasickou prodejnu potravin přímo v obci Rozvadov, ta zůstává normálně otevřena s kompletní nabídkou běžného potravinářského obchodu,“ doplnil Morgenstein.

ZAVŘELY TAKÉ FREE SHOPY

V areálu starého hraničního přechodu v Rozvadově se nacházejí ještě duty free shopy společnosti Travel Free. V sortimentu je mimo jiné potravinářské zboží, tabákové výrobky, kosmetika. Prodejny byly ještě v pondělí otevřené, ovšem zákazníků bylo naprosté minimum. „Situaci na hranicích monitorujeme a operativně připravujeme opatření a případné uzavření některých prodejen,“ řekl Deníku mluvčí společnosti Libor Novák.

V úterý už ale byly uzavřeny i obě prodejny v Rozvadově. „Vzhledem k aktuální situaci byly uzavřeny všechny prodejny s výjimkou prodejen v Petrovicích, Strážném, Hranicích, Broumově, Pomezí, Rumburku a Hevlíně,“ zní oficiální vyjádření společnosti s tím, že otevřeny zůstaly pouze obchody v Mikulově a Dolním Dvořišti. Jak Deníku vysvětlil Novák, důvod je ten, že prodejny jsou přístupné pouze z rakouské strany hranice.

ZTRÁTY NA FOLMAVĚ

Podobně je na tom i hraniční přechod Folmava na Domažlicku. Jakmile pomine ranní špička, kdy pendleři jezdí do práce, projíždějí tudy vesměs jen kamiony. Nachází se zde kasina, free shopy, restaurace či řada čerpacích stanic. Mimo jiné i dvě pumpy Free 1 Gas, které se rovněž nachází na dalších přechodech (například Lísková, Rozvadov, Broumov, Pavlův Studenec a další). „Naše provozy jsou z velké části omezeny, jsou nebo budou vzhledem k opatřením uzavřeny. Ekonomické ztráty jsou obrovské, pro mnohé se nebojím říct až likvidační. Nejsme schopni je vzhledem k neznámé době trvání všech opatření vyčíslit,“ uvádí Josef Černý, generální ředitel firmy Top Tank, která tyto čerpací stanice provozuje. „Přijímáme mnoho opatření, abychom negativní dopad na naše společnosti a stovky zaměstnanců v co největší míře zmírnili,“ pokračuje Černý s tím, že hlavní starostí je postarat se o bezpečnost zaměstnanců a zajistit na zbývajících provozech kvalitní prostředí pro zákazníky.

Ovšem na některých čerpacích stanicích na Folmavě panují obavy. „Nemáme dobrý pocit z řidičů mezinárodní kamionové dopravy. Spousta z nich jezdí z Itálie,“ řekl zaměstnanec jedné z pump na Folmavě. Obavy jsou i navzdory nasazeným rouškám. Zaměstnanci je poctivě nosí, ruce jim kryjí gumové rukavice a řidiči kamionů, kteří musí opustit kabinu a doplnit palivo, ji nosí rovněž.