Život v domažlickém Centru sociálních služeb, pod nějž spadají dva domovy pro seniory, se pozvolna vrací do normálu. Tamější klienti už totiž absolvovali očkování.

O vakcinaci zatím projevila zájem zhruba polovina uživatelů. Všichni už dostali i druhou dávku. „Podle mého názoru je padesát procent málo. Obdobná situace je u personálu. Ale další klienti se ještě na očkování hlásí, což je určitě dobře. Koronavirus jsem prodělal a skončil v nemocnici. Proto se snažím seniory k očkování motivovat. Věřím, že je tím můžeme ochránit,“ řekl ředitel Centra Radek Vyhnálek. V domažlickém a černovickém domově žije celkem 240 lidí a pracuje 140 zaměstnanců.

Právě díky vakcinaci už v obou zařízeních obnovili některé společné činnosti, jež se na dlouhé měsíce kvůli opatřením proti šíření koronaviru zastavily. „Senioři se běžně setkávají. Zajistili jsme jim služby, na které byli zvyklí, jako třeba kadeřníka. Řešili jsme také návštěvu kněze,“ vyjmenoval Vyhnálek. Nadále v zařízeních pravidelně testují. Ostatně odběr musí podstoupit každý příchozí. „Kromě toho musí mít samozřejmě nasazený respirátor FFP2,“ doplnil.

Kováři Jiří Martínek a jeho kolega Vojtěch Teplý zrovna vyrábějí část železných vrat.
Umělečtí kováři: Udělat se dá skoro cokoliv. Omezuje nás jenom vlastní fantazie

Právě určité rozvolnění dosavadních striktních pravidel má na seniory pozitivní dopad. „Psychicky jim to pomohlo. Konečně vidíme světlo na konci tunelu,“ uvedl ředitel.

Návštěvy příbuzných jsou však zatím stále zakázané. Uživatelé si s rodinami telefonují nebo komunikují přes internet. „Doufám, že během dubna už bychom k nám mohli blízké pustit. Ten moment už všichni vyhlížíme. Nicméně záleží především na epidemiologické situaci. Nechceme nic uspěchat,“ uzavřel.

Očkování už je téměř hotové v domově pro seniory ve Kdyni. Podle mluvčí krajského úřadu Evy Mertlové o něj zažádalo 77 z 91 klientů. Téměř všichni už dostali druhou dávku vakcíny. U zaměstnanců je zájem nižší, ze 100 pracovníků se evidovalo jenom 47. V zařízeních Plzeňského kraje chtělo vakcínu celkem 1053 ze 1782 seniorů. „Jsme rádi, že díky spolupráci mobilních týmů a pracovníků sociálních služeb se povedlo klienty, kteří chtěli, naočkovat,“ dodala Mertlová.

Snímky zachycující stovky bledulí jarních.
Jedinečná podívaná: V lese vyrostly stovky bledulí jarních

Částečné rozvolnění nastalo rovněž v domažlickém Městském centru sociálně rehabilitačních služeb. Jednotlivé služby loni i letos silně zasáhl koronavirus, a proto se většina uživatelů nechala očkovat. Informaci nedávno Deníku sdělila ředitelka Centra Hana Hrušková. Ani sem však ještě návštěvy nemohou, zatím je vláda nikde nepovolila.

Klienti domu s pečovatelskou službou v Poběžovicích už se těší na příští pátek, kdy dostanou druhou dávku vakcíny. „Potom budou možné třeba společné oslavy a další aktivity, které teď neděláme. A snad už se brzy uvolní pravidla a zase sem budou chodit návštěvy,“ přeje si sociální pracovnice Miroslava Havlíčková.