VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Ženy z regionu se do zastupitelstev příliš neženou, jsou ale i výjimky

Domažlicko – Blížící se komunální volby nabídnou voličům v okrese Domažlice výběr z celkem 1920 kandidátů. Mezi nimi převažují muži (1368 – 71,25 %), žen kandiduje 552 (28,75 %).

14.9.2014
SDÍLEJ:

Na mapě okresu jsme modře vyznačili místa, kde jsou komunální volby záležitostí pouze mužských kandidátů.Foto: Deník/Milena Cibulková

Pokud se zaměříme na jednotlivé volební strany a sdružení, jichž je včetně nezávislých kandidátů 19, můžeme si udělat zajímavé srovnání, jak které z nich ženám dává prostor, či spíše jaký zájem mají příslušnice ´slabšího´ pohlaví kandidovat.

Hluboko pod okresním průměrným zastoupením žen mají kandidátky ODS. Na nich figuruje 81,03 % mužů a pouze 18,97 % žen. Naopak Sdružení KDU-ČSL a NK umožnilo kandidovat 54,54 %! žen, samotná KDU-ČSL pak 40,78 % dam. Kandidátky ČSSD přinášejí 35,80 % žen. Mezi nezávislými kandidáty je pak 24,59 % žen.

Tato přesná statistická čísla však s ohledem na počet lidí zapsaných v okrese na jednotlivých kandidátkách neukazují skutečné poměry kandidujících žen a mužů ve srovnání s celkovým počtem.

Kdo zapsal nejvíc žen

Vůbec nejvíce žen ´dodaly´ do komunálních voleb místní sdružení nezávislých kandidátů, a to 34,24 % (189 žen). ČSSD zapsala na své kandidátky v našem regionu 92 žen (16,7 %), KSČM a nezávislé kandidátky shodně 8,15 %.

Co se týče věkového složení, průměr věku kandidujících žen činí 45,94 roku, přičemž nejobsazenější věkovou skupinou ve volbách jsou zástupkyně od 40 do 44 let (5,31 %). Hned za nimi jsou to ženy, jimž je 60 a více let (4,90 %). Pro srovnání: průměrný věk mužského kandidáta činí 46,28 roku a nejvíce jich je z věkové skupiny 60 a více let (12,5 %).

V případě žen našeho regionu lze z věku kandidujících žen odvodit to, že do politiky jich nejvíce vstupuje poté, co splní mateřské poslání.

Do voleb jdou bez žen

Žádnou kandidující ženu nenajdete letos v Čermné, Chodské Lhotě, Kaničkách, Neuměři, Peci pod Čerchovem, Spáňově, Úboči, Únějovicích, Úsilově, Všekarech, Všepad᠆lech a Ždánově. Proč asi?

Jsou i výjimky

Poměrně silné zastoupení mají ženy na kandidátní listině v Brnířově, kde najdete 6 mužů a 5 žen. Nevídaný je poměr obou pohlaví v Bukovci, kde bude s pěti muži soupeřit o hlasy voličů dokonce 13 žen!

Podobně je tomu v nedalekých Čečovicích, kde je poměr žen vůči mužům 4:2, či v Mířkově, kde je stav 7:6. Nová Ves u Kdyně nasadila proti 4 mužům 7 žen, v Nemanicích kandiduje proti 8 mužům 10 žen. V Pelechách je poměr žen a mužů 4:3, v Srbicích pak 8:6.

Vyrovnaný počet, co se týče pohlaví kandidátů, je v Kanicích a Nevolicích, kde jdou do voleb proti čtyřem mužům shodně čtyři ženy. V řadě míst regionu je na kandidátkách zhruba 1/4 až 1/3 žen.

Autor: Milena Cibulková

14.9.2014
SDÍLEJ:
Bramboriáda v MŠ Koloveč.
13

Kolovečtí Motýlci si užili Bramboriádu

Roman Hubník.

Hubník: Škoda první půle

Japonská televize natáčela v Poběžovicích

Poběžovice - Japonská televize NHK natáčela v areálu poběžovického zámku reportáž o místě, které má výraznou japonskou stopu díky hraběnce Mitsuko Coudenhove-Calerghi, která zde žila začátkem 20. století.

Mladé voliče v rozhodování ovlivnil hlavně internet

Domažlice, Holýšov – Mezi voliči ve volebních místnostech byli i mladí lidé, kteří se stali prvovoliči.

Domažličtí strážníci budou jezdit Octavií na stlačený zemní plyn

Domažlice – Nové služební vozidlo Škoda Octavia slouží od středy domažlickým strážníkům.

Plzeň nezvládla prodloužení, v Třinci bere bod

Debut v dresu plzeňské Škodovky si odbyl obránce Jakub Kindl.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení