Jaroslavu Pilnou z Plzně zkoušel život tvrdě. Z důchodu jí zbývalo pár stovek korun, někdy i týden nejedla. Pomohl až Člověk v tísni.

„Spolupracovaly jsme s paní Pilnou od prosince 2016. Dnes bydlí v městském bytě v domě s pečovatelskou službou. Opět pracuje. Díky tomu měla v polovině tohoto roku všechny dluhy splacené,“ uvedla Tereza Králová z Domažlic, která odtud pracuje pro plzeňskou pobočku Člověka v tísni.

Jaroslava Pilná žila dříve s manželem ve vlastním bytě, ovšem dcera, která zde měla trvalé bydliště, si bez jejich vědomí brala půjčky. Za jednu ručili dokonce i bytem. Dcera úvěry nesplácela, proto se toho se chopila paní Pilná. „Zrušila jsem všechny pojistky, připojištění, po roce splácení už jsem ale na další splátku zkrátka neměla,“ popisuje tehdejší situaci, která navzdory splácení vyústila v milionový dluh. Nebyl však jediný, sami manželé měli několik půjček, aby mohli splácet dceřiny dluhy. Nakonec v roce 2013 nabídla pomoc i Česká spořitelna. „Divili se, proč splácím půjčky jednotlivě a nabídli nám konsolidaci. Mě by to nikdy nenapadlo,“ řekla Pilná.

Výsledkem byla částka 11 500 korun a další dvě půjčky placené zvlášť. Vše bylo únosné, ačkoli byla od ledna 2014 v důchodu. Přivydělávala si, aby měla na splátky, jenže po smrti manžela a během soužití s vnučkou se objevil další problém, který vyvolal další půjčku, která společně se ztrátou přivýdělku vyústila v dluhovou past. Česká spořitelna tehdy nechtěla o snížení splátky slyšet, přičemž šlo pouze o přechodnou dobu, dokud nebude mít Jaroslava Pilná novou práci.

„Tři roky jsem těch 11500,- platila naprosto pravidelně a pak stačilo jednou nezaplatit. Nic je nezajímalo, jestli mám co jíst. Třeba jsem týden nejedla a pak jsem si dala kostku cukru. Jsem diabetik,“ popsala Jaroslava zoufalý stav, kterým si musela projít. A v této době zasáhl Člověk v tísni.

„Paní Pilná byla opravdu pilná. S Českou spořitelnou se snažila už dříve domluvit na snížení splátek, což se bohužel nepodařilo. Na Českou spořitelnu jsme zašly i společně,“ upřesňuje Helena Urbanová z Člověka v tísni, s níž Pilná spolupracovala.

„Spor vyřešil až finanční arbitr a splátku se podařilo snížit na 3 500 korun se zachováním doby splácení. V té době byl úvěr výrazně přeplacen,“ dodala Urbanová. „Dnes jsem klidná, lépe spím. Vím, že i kdybych přišla o zaměstnání, tak z důchodu dovedu pokrýt nájem i splátku dluhu. Píši si i sešit, kolik jsem za koho zaplatila,“ řekla Pilná, které v současné době dělá radost čtrnáctiměsíční pravnučka.