Půlroční výpověd, kterou dalo vedení města Staňkov Domažlické nemocnici, vypršela prvního září. Stalo se tak na žádost 146 žen, kterým vadilo, že se v gynekologické ambulanci střídají lékaři.

„Rozhodli jsme se takto postupovat, protože si myslíme, že by bylo mnohem lepší mít zde soukromou ambulanci s jedním stálým lékařem podobně, jako to funguje například v Holýšově,“ uvedl starosta Staňkova Alexandr Horák.

Zastupitelé města upozornilo vedení nemocnice, že se jim fluktuace lékařů nelíbí, již počátkem roku 2007. Zároveň vzneslo požadavky, které měly vzniklou situaci pomoci vyřešit.

„Navrhovali jsme úpravu ordinačních hodin tak, aby se ordinovalo jeden den dopoledne a druhý odpoledne. Chtěli jsme po nemocnici garanci, že ambulanci bude vykonávat jeden stálý lékař. Do konce roku 2007 jsme požadovali vybavit ambulanci přístrojem na ultrazvukové vyšetření a zajistit v případě jiného lékaře dostatečnou informovanost veřejnosti,“ pokračuje Horák.

Nemocnice slíbila, že bude do staňkovské ambulance posílat pouze jednoho lékaře a požadavky města vezme na vědomí. „Zúčastnili jsme se jednání městské rady a snažili jsme se ji přesvědčit, že se situace s personálem ustálila a střídání lékařů se už nebude opakovat. Na ambulanci nastoupí natrvalo doktorka Ivana Gerberová. Mám pocit, že střídání lékařů nebylo pravou příčinou vypovězení nájmu,“ sdělil Deníku primář gynekologicko – porodnického oddělení Domažlické nemocnice Ladislav Hamadej.

Ačkoli nemocnice jednala s představenstvem města několikrát, nepodařilo se je přesvědčit.
„Staré prostory jsme museli opustit, ale podařilo se nám získat prostory nové, které jsou v soukromém objektu a jsou vzdálené pouze padesát metrů od bývalé gynekologické ambulance,“ pokračuje Hamadej s tím, že právě probíhá rekonstrukce, ale provoz nové ambulance bude obnoven 17. září. Ordinační hodiny se nemění. Platí jako dřív dva dny v týdnu, a to středa od 7,30 do 15 hodin a pátek od 7,30 do 12 hodin.

Nové prostory budoucí ambulance se nacházejí v budově bývalého ´komunálu,´ což je hned v sousedství zdravotního střediska. Zatím však připomínají spíše staveniště. Podle pracovníků firmy, která rekonstrukci dokončuje, bude vše hotovo včas, aby se k oznámenému datu opravdu mohlo začít ordinovat.

Místní ženy ale velké nadšení nesdílejí.
„Nikdo nám nezaručí, že se situace nebude opakovat znovu. Rozhodla jsem se, že budu raději ke svému lékaři dojíždět, protože tak mám jistotu, že ho tam najdu vždy, kdy tam má být,“ myslí si Růžena Brávková ze Staňkova.

„Jezdím k lékařce do Plzně a zůstanu tam. Ambulance tady neměla příliš dobrou pověst. Časté střídání lékařů tomu také nepřidalo. Pokud by zde začal ordinovat soukromý lékař, na kterého bych se mohla spolehnout, byla bych ochotná přestoupit,“ sdělila nám Magda Ottová ze Staňkova.
Podle slov staňkovského starosty měla Domažlická nemocnice dost času na sjednání nápravy.

„Nijak nás netěší, že jsme museli zakročit tímto způsobem, ale nemocnice zareagovala příliš pozdě. Budeme se za pomoci krajského úřadu snažit uplatnit zde možnost konkurence v podobě soukromého gynekologa,“ dodal starosta Horák.