I když se s manželem Miloslavem Hejným, významným sochařem, do chodské metropole přestěhovali až v poslední etapě svého života, zanechali zde významnou uměleckou stopu.

Právě Domažlice byly místem křtu poslední knihy Olgy Hejné 111 všelijakých hádanek, který proběhl v září 2008.

A právě domažlické Galerii bratří Špillarů manželé Hejní věnovali velkorysý dar. „Získali jsme obsáhlou kolekci bronzových a hliníkových reliéfů pana Hejného. Jedná se o přátele umělce, ať už hudebníky, houslaře, spisovatele nebo výtvarníky. Darovaný soubor činil celkem třicet kusů. Velkorysého gesta si všichni vážíme, neboť částka za tato umělecká díla převyšuje 300 tisíc korun. Vskutku královský dar je trvale vystaven v Galerii bratří Špillarů,“ zavzpomínal galerista Václav Sika.

Paní Hejná žila v Domažlicích od roku 2000. „Moje srdíčko bylo vždy hodně v Hradci Králové, kde jsem vyrůstala, a to i v době, kdy jsme bydleli v Praze. A vracela jsem se ráda také do Žamberka, odkud pocházela moje maminka. Do Domažlic jsme se odstěhovali za klidem, našli jsme tu nový domov,“ zavzpomínala před šesti lety paní Olga v rozhovoru pro Deník.

Olga Hejná (1928-2017)Ilustrátorka, sochařka a spisovatelka. Vystudovala mezi lety 1945 – 50 Akademii výtvarných umění v Praze u K. Pokorného a J. Laudy. Od roku 1947 spolupracovala s rozhlasem a pro pořad Hajaja napsala více než sto pohádek pro děti (sama pojmenovala postavičku Hajaja). Vedle toho byla autorkou dalších přibližně 25 knížek. Některé z nich ilustrovala. Věnovala se i malbě akvarelem na papírech, které vrstvila do reliéfů. V 70. letech se věnovala tvorbě drobných sošek ze skleněných korálků navlékaných na měděný drátek. Korálky získávala od výrobců, ale nakupovala i staré, vyrobené koncem 19. století. Zhotovila kolekci zvířátek, brouků, motýlů a sfing, které jsou z části v majetku Galerie bratří Špillarů a Městské galerie v Litoměřicích. Jedna sfinga se nalézá dokonce v Muzeu skla v New Yorku. Uspořádala řadu výstav zvláště v Praze, Dobříši, Nové Pace, Starých Hradech apod. Účastnila se také společných výstav v Německu, ČR, USA. Získala Zlatou stuhu 2010 za celoživotní přínos tvorbě a ilustraci pro děti od České sekce IBBY, Mezinárodního sdružení pro dětskou knihu.