„Pojede se z Mrákova na Maxov, Spálenec, Českou Kubici, napojíme se na hlavní silnici č. 26 směr Folmava. Zde na kruhovém objezdu se otočíme a pojedeme směr Draženov, zde se otočíme a pojedeme zpět na Folmavu na kruhový objezd. Potom znovu do Draženova a zpět na Folmavu. Celkem budeme na Folmavě na kruhovém objezdu třikrát,“ popsal protestní jízdu traktorů a zemědělské techniky Jiří Schamberger za Zemědělské obchodní družstvo Mrákov a Okresní organizaci zemědělského svazu Domažlice.

Na provoz na silnicích během protestní jízdy dohlížela policie.

Situaci sledujeme.

Grafiku zvětšíte kliknutím.Grafiku zvětšíte kliknutím.Zdroj: Deník/Miroslava Jindrová

Proč zemědělci protestují?

Zemědělci zemí střední a východní Evropy včetně Česka vyjíždějí ve čtvrtek k hranicím, kde se chystají protestovat proti agrární politice Evropské unice. Vadí jim zejména byrokratická zátěž a dopady Green Dealu (Zelené dohody pro Evropu). Protesty také upozorňují na bezcelní dovozy produktů z třetích zemí, kvůli kterým výrazně propadly ceny komodit.

Část českých zemědělců demonstrovala už v pondělí před ministerstvem zemědělství v Praze. Požadovali mimo jiné, aby česká vláda odstoupila od Green Dealu. Od tohoto protestu se nicméně hlavní zemědělské organizace distancovaly.