Do začátku sklizně obilí zbývá pár týdnů a zemědělci se bojí, že nebudou moci na pole.

„Zbývá nám ještě sklidit deset hektarů ozimého ječmene. Nemůžeme vyjet do polí a pokud bude pršet déle, může obilí polehat,“ uvedl ředitel Agro Staňkov Václav Hauser a poznamenal: „Chtěli jsme vyjet do řepek, ale do středy to ještě určitě nepůjde.“ Střídání deštivého a slunečného počasí pěstitelům nevadilo, dlouhodobé deště ale ohrožují úrodu. „Vypadá to, že do konce července se asi počasí přiliš nezlepší. Výnosům zrna by to sice příliš ublížit nemělo, ale budeme mít vysoké náklady na sušení,“ dodal Hauser.

Nejhorší je nynější situace pro obiloviny, které jsou už zralé, a řepku. „Ta už nám začíná padat. Není ještě úplně pozdě, ale když to bude pokračovat, budou ztráty. Naopak dobré je tohle počasí pro kukuřici, ještě nemá klasy,“ dodal ředitel staňkovského podniku.

Deštivý červenec ale vnímají s obavami i zahrádkáři. „Na déšť jsme čekali, některé druhy zeleniny ho potřebovaly, ale nesmí to trvat příliš dlouho,“ řekl předseda kdyňských zahrádkářů Karel Iha a pokračoval: „Mohly by se rozšířit houbovité choroby, například strupovitost jablek, a kvůli tomu, že bylo předtím celkem velké sucho, by teď mohlo praskat některé ovoce, třeba třešně.“ Vytrvalé deště také přejí plžům. „Teď je jich všude spousta, úplná invaze,“ potvrdil Iha a dodal, že k přemnožení plžů přispívají i poslední zimy, které byly bez mrazů.

Předpovědi meteorologů přitom slibují občasné deště i v nadcházejících dnech.