Nedávno skončil čtvrtý na Jarním kole Milevského poháru TFA, stejné místo mu patří v Šumavské lize TFA 2013. Právě zdárně zvládl maturitu na střední průmyslové škole strojnické a jeho velkým přáním je práce u profesionálních hasičů. Jiří Hnyk, který na podzim oslaví 20. narozeniny, má kromě hasičského sportu ještě pěkně bodavého koníčka.

Jak vůbec jste se ke včelám dostal?

Ke včelám mne přivedl taťka, který včelaří od dětství. Jeho děda, tedy můj praděda, měl asi 120 včelstev. Některá měl tady doma, další v Jindřichově Hoře. Tátovu otci – mému dědovi, se včely tak trochu vyhnuly, ale my s tátou pokračujeme v tom, co měl praděda rád.

Jste členem včelařské organizace?

Nejsem, jen táta, protože na to nebyl zatím čas. Nedávno jsem odmaturoval a předtím jsem byl prakticky přes týden v Plzni a ke včelám jsem mohl chodit jen o víkendech.

V uplynulých letech měli včelaři v našem regionu problémy s včelím morem a varroázou. Jak jste na to byli vy?

Musím zaklepat, ale byli jsme toho ušetření. Poslední roky, co jsem začal s tátou včelařit, nás to nepostihlo.

Kde máte včely?

Na zahradě. Bydlíme uprostřed Klenčí nedaleko kostela. Je to ideální místo pro včely, neboť v okolí rostou lípy a z jejich květů velká snůška.

Jak se vašim včeličkám letos daří?

Řekl bych, že dobře. Už jsme letos 19. května vytočili 21 kilogramů květového medu.

Šlo to dobře?

Myslím si, že ano, navíc jsem měl den ještě zpestřený odchytem roje. Usadil se na stromě a byl pěkně silný. A řekl bych, že jako bonus za námahu je nová a krásná včelí matka.

Co se týče medu, vytáčeli jste ho dříve než v minulých letech a kolik ho bylo ve srovnání s uplynulými roky?

Loni byly včely po zimě slabé, takže medu moc nebylo. Letos máme silné včely – tři včelstva, teplá zima jim svědčila. Pořádné mrazy se nám vyhnuly, takže včely neměly problém přežít zimu v úlech, nemusely se prát s extrémními podmínkami a dlouhou zimou. Ale i tak, než snesly tolik medu, se docela dost nalítaly… (smích).

Tak trochu si vás, muže který se aktivně věnuje extrémním hasičským kláním, soutěžím železných hasičů, při tichém včelaření nedokážu dost dobře představit. Co vám vaše přítomnost u včel dává?

Klídek a moc dobrý pocit. Dost těžko se to lidem, kteří nevčelaří, vysvětluje, ale líbí se mi chodit do včelínu a zabývat se včelami.