Už ji viděla Galerie Nová síň v Praze, nyní malířka představuje obrazy s tímto tématem v Galerii bratří Špillarů v Domažlicích. Vernisáž se koná v pátek 14. dubna od 17 hodin.
„Název souboru maleb není náhoda, autorka se dlouhodobě věnuje studiu přírody právě v oblasti zelenovských lesů u Domažlic. Ve svých pečlivých malbách a kresebných studiích se snaží zachytit jedinečnost lokality, která byla dlouhou dobu zapomenuta a neudržována,“ zve domažlická galerie na vernisáž i výstavu.
Proč se Monika Sichrovská inspirovala přírodním parkem Zelenov? „Je to místo, na které jsem si od dětství chodila odpočinout. Místo, jež dlouho leželo ladem. Příroda tam převzala moc,“ vyjádřila se. „Mám ráda syté, čisté barvy. Jejich kontrast vedle sebe vytvoří prostor. Během práce na Zelenově se mi ale podařilo dostat jinam. Začala jsem se věnovat staré renesanční technice,“ řekla k charakteru svých maleb.
Že žije malířka v centru Prahy, je pravda jen částečně. Stále víc je doma právě na Domažlicku. „Park Zelenov je kousek od nás, tam opravdu ráda relaxuji a maluji. Z Chodska pocházejí naši předkové. Jezdím tam od dětství a je tam nádherně,“ vysvětluje. Přírodní park, jemuž patří nová výstava v Domažlicích, zná dobře. „Bývalo tam pět rybníků, které se bez údržby proměnily v divočinu, protrhly se tam i hráze. Teď se rekonstruují, což je dobře, a má to zas jiné kouzlo. Léta jsem si přála se tomu místu věnovat,“ popsala autorka své okouzlení Zelenovem, který jí přirostl k srdci už dávno.
Na vysoké škole měla Monika Sichrovská významné učitele výtvarného umění – Jiřího Kornatovského či Jiřího Hůlu. Svou krajinářskou tvorbu – obrazy a kresby – vystavuje už patnáct let zejména v Praze, ale i na mnoha dalších místech v České republice i na Slovensku.
Zelenov malířku upoutal, i když výtvarnou inspiraci nalezla také v Nepálu, Indii, Argentině či na Kubě. Výstava v Galerii bratří Špillarů potrvá do 9. června.