Václav Kabourek se narodil ve Staňkově v roce 1937 a s rodiči a bratrem tu prožil své dětství, na které rád vzpomíná. V patnácti letech, již v době komunistické totality, odešel do nově otevřeného hornického učiliště ve Zbůchu. V té době mu zemřel tatínek. Aby se mohl starat o nemocnou maminku, musel nakonec uhelné doly opustit. 

O několik měsíců později se dostal do hledáčku Státní bezpečnosti kvůli nevinné básničce, kterou složil proti nově vznikajícímu zemědělskému družstvu ve Staňkově. „Několik dní poté na mě doma čekali příslušníci StB. Bylo mi 17 let a již jsem byl nepřítelem státu,“ vzpomínal Kabourek. Ve vyšetřovací vazbě v Plzni strávil čtyři měsíce. Nakonec byl jako mladistvý odsouzen na jeden rok vězení a převezen do pankrácké věznice v Praze. Po osmi měsících byl Kabourek na amnestii propuštěn a začal pracovat jako soustružník v SVA Holýšov. „V té době se u mě začala rodit myšlenka na útěk do svobodného světa,“ pokračoval Kabourek s tím, že si naplánoval, že se stane železničářem a hranice překoná ukrytý v některém nákladním vagónu. Nakonec byl na dráhu přijat a jezdil v okolí Plzně jako průvodčí a svůj útěk začal plánovat.

„Ještě s kamarádem z vězení jsme se ukryli mezi Plzní a Domažlicemi na dně vagónu se dřevem. V Domažlicích při kontrole celníci poznali, že s poleny někdo manipuloval, a chtěli vagón odstavit. Protože však měl vlak již dost velké zpoždění, k odstavení nakonec nedošlo,“ dodal Kabourek s tím, že další kontrola je čekala na České Kubici, kde kolem sebe rozlili voňavky, aby je psi pohraničníků nevyčenichali. Nakonec se vlak rozjel do bavorského městečka Furth im Wald, což byla jejich brána ke svobodě.

V Bavorsku prošel Kabourek několika utečeneckými tábory.  V táboře Zindorf začal spolupracovat s rádiem Svobodná Evropa, pro které připravoval různé rozhovory. Brzy však dostal od CIA upozornění, že se o něj zajímají zpravodajské služby bývalé vlasti a hrozí mu únos do Československa. Bylo tedy rozhodnuto, že musí odcestovat do USA, kde již bude v bezpečí.

Po příchodu do USA žil v New Yorku a poté se přestěhoval na druhý konec USA do Hollywoodu. Sem mu v roce 1959 přišel povolávací rozkaz do americké armády. Jako voják působil u námořnictva, později jako vojenský fotograf na letecké základně ve Stephenville. Procestoval Kanadu, Grónsko, Newfoundland a dostal se i na severní pól. Kromě fotografování navštěvoval Kabourek na letecké základně školu pro piloty a díky tomu získal profesní list pilota letadel a helikoptér z povolání.

V Hollywoodu, v němž po odchodu z armády znovu našel svůj domov, se uchytil také jako externí kameraman a účastnil se natáčení mnoha filmů. Rád vzpomíná na natáčení seriálu M.A.S.H., kterého se účastnil jako pilot helikoptéry.

Dalšími známými filmy, kde Kabourek působil „za kamerou“, byl MacArthur nebo Waynův svět. Český exulant se ve filmových ateliérech seznámil s mnoha herci, jako byl John Travolta, Gregory Peck nebo Peter Falk, proslulý jako poručík Colombo. „To byl výborný chlap, který neměl hvězdné manýry,“ prozradil dále Kabourek.

Alexej Petrašovský