Z mezinárodní soutěže mladých chovatelů ve slovenské Žarnovici se vrátil ověnčen vavříny 10letý Miloš Fiala z Horšovského Týna.

„Slovenský svaz chovatelů tam pořádal ve dnech 24. až 26. srpna 14. ročník celostátního kola vědomostní soutěže mladých chovatelů. Českou republiku reprezentovali nejlepší mladí chovatelé, kteří uspěli v celostátním kole v Čáslavi, mezi nimi i Milošek, jenž byl nejmladším účastníkem v tamním mezinárodním kole Olympiády mladých chovatelů," uvedla Deníku Michaela Holubová, vedoucí kroužku mladých chovatelů při ZO ČSCH Horšovský Týn.

Na soutěž, která probíhala v prostorách Střední odborné školy v Žarnovici, doprovodila mladého chovatele jeho maminka.

„První den v dopoledních hodinách poznávali drůbežáři, králíkáři a chovatelé exotů jednotlivá plemena v areálu tamních chovatelů a prokazovali své odborné vědomosti v testu. Poté je čekala obhajoba písemné práce," uvedla Vlaďka Fialová.

Po obědě byl pro soutěžící připraven doprovodný program. „Navštívili a prohlédli si vyhlášenou Žarnovickou plochou dráhu, která je v současnosti jedinou na Slovensku," podotkla Fialová.

A jak horšovskotýnský zástupce, člen republikového týmu, uspěl?

„Miloškovou odborností je drůbež a v mezinárodním klání vyhrál kategorii do 14 let, převzal zlatou medaili a díky němu porazila Česká republika ve vzájemném měření sil Slovensko o téměř 100 bodů," doplnila matka.

Milošův úspěch není zdaleka chápán jen jako jeho vlastní, ale je úspěchem a dokladem dobré práce týnských chovatelů s mládeží a současně i vizitkou chovatelství okresu Domažlice.

A zatímco ´slavný´ mladý chovatel o sobě nerad hovoří a raději se věnuje svým svěřencům, sdílná je vedoucí chovatelského kroužku.

„Je to úplně úžasné dítko, on chovatelstvím žije. O slepičky, které mu zakoupila naše základní organizace, se stará sám a trávil u nich celé prázdniny. A není to jen o krmení. Milošek jako správný chovatel svůj chov rozmnožuje. Dává vajíčka do líhně, má radost z kuřátek a chovu se mimořádně věnuje. V dnešní době počítačů, tabletů, internetu a jiných vymožeností takové dítě pohledat!" chválí vedoucí mladých chovatelů Holubová.

Dodává, že v Horšovském Týně mají podobně zaujatých dětí více, ale Milošek je v každém směru převyšuje. „Takové dítě člověk potká jednou za život, na tom jsme se už u nás shodli," doplňuje a přidává přání: „Miloškovi blahopřejeme za úžasnou reprezentaci mladých chovatelů z Horšovského Týna a Domažlicka a přejeme mnoho úspěchů v chovu ´hedvábniček´."