„Právě teď především zdíme příčky, futra, osekáváme omítku a spoustu dalších věcí. Připravujeme budovu pro nové rozvody," popsal zedník Radek Sláma z firmy Dřevotvar z Chýnova práce, které v těchto dnech probíhají v budově staronového zdravotního střediska ve Staňkově.

Po rekonstrukci a modernizaci zastaralého střediska toužili Staňkovští již dlouho.

„Každou chvíli nefungovalo topení nebo netekla voda, pořád tam něco prosakovalo, ani záchody pro pacienty nebyly v nejlepších stavu," popisuje stav budovy lékařka pro děti a dorost Marie Kubátová. „Prostory byly vyhovující, ale velmi zastaralé. Myslím, že středisko by už dlouho nevydrželo," dodává.  Kubátová se stejně jako další dvě praktické lékařky a dvě zubařky musela po dobu rekonstrukce přestěhovat do náhradních prostor. Zbylé čtyři doktorky mají ordinace v Lidovém domě, Kubátová pak v Základní umělecké škole v Jankovského ulici.

„Je to tady výborné, je tu klid, krásné prostředí, vlastně jsem tady docela spokojená. Obec se o nás dobře postarala a v krátké době nám zřídila pěknou ordinaci," hodnotí Kubátová. „Akorát že pacienti to mají dál ze zastávky a nádraží a hůře se jim tu parkuje," poznamenává.

V novém bezbariérovém středisku zůstane i nadále zmíněných pět lékařek, Staňkovští by však chtěli, aby se do města vrátila gynekologie a na několik dní v týdnu i lékařští specialisté. Za střediskem navíc vyrůstá přístavba, do které se nastěhuje ordinace rehabilitace.

Rekonstrukce a přístavba střediska by měly být hotovy do konce srpna. „Věřím, že termín určitě stihneme, nanejvýše zbude několik dodělávek. Chtěli bychom, aby se nové zdravotní středisko otevřelo a začalo fungovat od 1. listopadu," uvedl staňkovský starosta Alexandr Horák. Rekonstrukce a přístavba vyjde na přibližně 31 milionů korun, dotace od Evropské unie pomůže 26 miliony.

„Jsem hlavně ráda, že tady zůstanou naše doktorky, na které jsme zvyklí. A to, že za nimi budeme chodit do pěkných a čistých ordinací, je jenom dobře," zhodnotila kolemjdoucí Miroslava Jiroušková. „Barák byl skoro na spadnutí,"dodala.