Před staletím se ve skleníku v zahradě trhanovského zámku pěstovaly kamélie pro dámy na vídeňské plesy. Dnes tu opět najdete květiny, i když to ještě před pár lety vypadalo, že skleník spíše spadne.

„Chodívala jsem sem už jako malá, desetiletá holka a tehdy ho ještě zahradníci zřejmě využívali. Před sedmi lety už byl ale totálně zničený. Tabulky skla byly vymlácené, rostly v něm kopřivy a náletové dřeviny. Kdybych ho chtěla vidět, tak jen z vršku platanu kousek dál v zahradě, jak byl zarostlý,“ vzpomínala Irena Cedidlová, která před lety svou lásku ke květinám ´posvětila´ rekvalifikací na aranžérku květin a zdevastovaný skleník v roce 2002 koupila od klenečského zemědělského podniku.

Tehdy ještě netušila, že jeho opravou stráví šest let. „Denně po práci, pěkně na tři hodiny šup do skleníku. Snažili jsme se toho zachovat co nejvíce. Litinová konstrukce skleníku je původní, stejně jako většina zdiva. Trámy se rozsýpaly, tak jsme je nahradili stejně starými z rozebrané stodoly,“ vysvětlila Irena Cedidlová a pokračovala: „Tíhnu ke starým věcem a podle toho jsem si to tu také vyzdobila. Cítím se tu dobře. Však se také snažím doma rychle vše zařídit a honem zpátky sem,“ smála se květinářka.

„První rok už mám téměř za sebou a chystám se rozšířit nabídku. Zatím tu prodávám sezonní, hrnečkové a pokojové květiny, sazeničky a různé květinové vazby a aranže. Chtěla bych ale přidat i řezané květiny, což bude trochu složitější, protože potřebují poměrně chladné prostředí a tady bývá v létě kolem 50°C. Už to mám ale vymyšlené a vyrobíme pro ně speciální ´vitrínu s chlazením´. Samozřejmě stylovou – ze starého okna a trámů,“ poznamenala zachránkyně skleníku, který je součástí památkově chráněného areálu trhanovského zámku.