Letitou badatelskou a vydavatelskou práci, která zahrnuje publikace v češtině, němčině i dvojjazyčné ocení v neděli prestižní cenou Spolek Waldschmidta z Eschlkamu. Získají ji dvě osobnosti, které svým významem přesahují česko–bavorské hranice.
„Z české strany získá Cenu Waldschmidta vlastenecký badatel, publicista a vydavatel Zdeněk Procházka, z naší pak vlastenecký badatel, archivář a novinář Werner Perlinger z Furthu im Wald,“ říká předseda Spolku Waldschmidt, který oba vybral, Werner Walter Richter.
Osobu 56letého Zdeňka Procházky, regionálního historika a badatele není třeba v našem i sousedních regionech dlouze představovat. Druhý laureát ceny, Werner Perlinger, je nejen furthským archivářem, ale také významným znalcem husitské historie a vůbec toho, co se v minulosti v obou příhraničních regionech událo.
Právě tento spolek už od roku 1985 oceňuje osobnosti a instituce, které se významnou měrou svými činy zasloužily o propagaci historie a současnosti své vlasti.
Mezi držiteli ceny jsou například vyhlášený řezenský chlapecký sbor Regensburger Domspatzen či Carolin Reiber, která získala cenu pro nejpopulárnější televizní hlasatelku Bavorska a je držitelkou bavorského Řádu za zásluhy, neposledně mezi oceněnými najdeme i novinářku, držitelku řádu za zásluhy SRN a Puškinovy medaile Gabrielu Krone-Schmalz či bavorského učitele a spisovatele, mimo jiné držitele spolkového kříže Za zásluhy Josefa Fendla.
A právě k těmto osobnostem se v neděli zařadí z rozhodnutí Spolku Wadschmidt zmínění dva pánové.
Zajímalo nás, jak a proč Cena Waldschmidta vznikla.
„Zaprvé je nutno zmínit, kdo to vlastně Waldschmidt byl. V roce 1832 se právě u nás narodil spisovatel Maximilian Schmidt, přezdívaný Waldschmidt, který byl v roce 1890 zakladatelem spolku cestovního ruchu v Bavorsku. Na tohoto rodáka jsme velice hrdí, protože jeho počiny přesáhly hranice regionu. V roce 1895 byl organizátorem první střelecké čety a krojovaného průvodu na Oktoberfestu v Mnichově. Pro české čtenáře bude určitě zajímavé, že je objevitelem písně Hluboko v Českém lese,“ popisuje předseda Waldschmidt Verein Eschlkam Richter s tím, že právě na počest tohoto významného rodáka jejich spolek vznikl.
Oba vyznamenaní se znají a také již spolupracovali. Z jejich dílny se zrodila r. 2000 dvojjazyčná publikace Čerchov a jeho okolí po obou stranách hranice – Der Čerchov und seine Umgebung beiderseits der Grenze, s nímž Zdeňku Procházkovi, který ji doplnil fotografiemi, pomáhal nejen Werner Perlinger, ale také Hansjörg Schneider.