U žádné z akcí nemohou chybět manželé Krutinovi – Jana a Štěpán, místostarosta Ždánova.

„Děláme během roku různé akce jak pro děti, tak pro dospělé i seniory. Manželka mi vše pomáhá připravovat a pak fotí, natáčíme i na kameru. Vesnice je tak trochu – nechci říct přímo odříznutá, ale život tu je díky tomu domáčtější a lidé jdou více dohromady, takže na účast při akcích si nemůžeme stěžovat. Snažíme se jim vynahradit, že tu nemáme kino a další výdobytky dnešní doby, proto akce připravujeme," předesílá Krutina.

Ve Ždánově tudíž nechybí žádná z běžných vesnických záležitostí.

„Vezmu-li to od začátku roku, pořádáme Hasičský bál, masopustní průvod, karneval pro děti, stavíme májku, chodíme po vsi šupat, pořádáme Dětský den, rybářské závody a rozsvěcujeme vánoční strom," zmiňuje některé z akcí Krutina.

Na občerstvení, pohoštění či ceny do soutěží přispívá obec, hasiči i místní podnikatelé. „Vydatně nás sponzorsky podporuje lékařka paní Pflugová. Bez její pomoci by některé akce nebylo možné ani připravit. Díky sponzorským penězům jsme mohli v minulosti navštívit například Stavovské i Národní divadlo," pochvalují si manželé Krutinovi. „Pomohla i obec, neboť zakoupila vouchery, takže lidé platili poloviční vstupné," podotýká Jana Krutinová.

„U příležitosti Dne dětí vyvážíme ty naše do pražské ZOO či do akvaparku Aquapalace," připomíná místostarosta.

Pořádání akcí se neobejde bez aktivního zapojení místních. Tradicí je masopustní zastavení, po masopustním průvodu pak posezení a různé soutěže v obecní hospůdce.

„Nechybí velikonoční pomlázka se zastávkami, stejně jako o masopustu u každého domu. Při rybářských závodech na návsi jsme ryby vraceli vodě a raději pekli prase," upřesňuje Krutina s tím, že jediný problém vidí v tom, že po skončení činnosti fotbalového klubu hrozí, že hřiště může získat zpět majitel pozemku.

Ždánovští se mohou pyšnit také skvělými sportovci

Za st. dorost Jiskry Domažlice hrají kopanou Václav a Martin Kubalovi, Tomáš Krutina a Jindřich Paidar. V I. lize ml. dorostu kopou za Domažlice ždánovská děvčata Marie Kubalová, Štěpánka Krutinová a Dominika a Jana Paidarovy. V dresu Domažlic nastupují i florbalisté František Heindl a Vojtěch Kozel, posilami basketbalového týmu jsou Jakub a Jiří Paidarovi.