V souvislosti s vypnutím analogového signálu vyvstaly obavy, že Českokubicko nebude mít od 1. října příjem ČT 1.

„Přijímáme ČT 1, ČT 2, Primu a Novu z převaděče, který financuje obec. Dozvěděl jsem se, že s vypnutím Krašova přijdeme o ´jedničku´,“ postěžoval si čtenář, který nechtěl být jmenován.

„Nic o tom nevím, ale občany jsme s ročním předstihem informovali. Zastupitelstvo se rozhodlo, že vzhledem k možnosti individuální instalace antén či satelitů pro příjem televizního signálu nechá dosavadní převaděč vypnout k 31. prosinci tohoto roku,“ uvedl starosta České Kubice Vladimír Koranda.

Obec vybrala v minulosti Bohumila Koláře, který zajišťuje prostřednictvím převaděče příjem signálu základních českých programů. „Už se to vědělo rok, lidi dostali avízo. Příjem ČT 1 je od 1. října otázkou vnitřního technického řešení. Starosta jim dával rok, aby televizní příjem individuálně řešili,“ vyjádřil se Deníku včera Kolář.

Na naléhání, zda tedy půjdou lidem na Českokubicku od 1. října do ukončení provozu převaděče všechny dosavadní české programy, stále opakoval, že je to otázka vnitřního technického řešení. „Samozřejmě, že půjdou,“ dodal nakonec.

„Já dnes montuju anténu. Mám informace, že digitálně převaděč nepůjde. Ale nevím, zda mi postačí ´síto´, nebo budu muset pořídit satelit,“ odpověděl Deníkem oslovený Václav Klíma z České Kubice.

„Kubice je problém jako hrom. Mezi Českokubickem a Vraním vrchem je několik kopců, které příjem ruší. Lidé mohou přijímat například Svatobor, který vysílá signál o výkonu 100 kW, na Folmavě u hasičárny zase Krašov,“ poradil odborník David Rácz s tím, že v dané lokalitě se příjem musí řešit individuálně, a to podle místa, kde dům stojí.

Zda skutečně půjde také v říjnu Českokubickým ČT 1, ukáže zřejmě příští čtvrtek.