Myšlenka na záchranu historické stavby se zrodila v roce 2015. Dubský, jenž má ve vsi chalupu, a dalších několik lidí založili spolek Mikuláš. „Zprvu byli lidé dost skeptičtí. Jsem ale zvyklý se hned nevzdávat. A když už si něco vezmu do hlavy, musím to dotáhnout do konce,“ přiznal nadšenec, který získal na svou stranu i plzeňského architekta Jana Soukupa. „Jsme amatéři a potřebovali jsme k sobě profesionály. Nechtěli jsme kostelu svými neodbornými zásahy ještě víc ublížit,“ objasnil. Podporu dostal také od vedení Poběžovic, kam Šitboř spadá. Spolu s městem, které je vlastníkem objektu, začal shánět potřebné peníze.

Ilustrační fotoIlustrační fotoZdroj: Deník

Nejdříve řemeslníci opravili střechu presbytáře, odkud padaly tašky a kde se lámaly trámy. Pak přešli na kompletní rekonstrukci věže. „Museli ji zpevňovat a dozdít, protože byla už dost zborcená. Nakonec dostala i novou báň, kterou vyráběli přímo na místě a nahoru ji museli dostat jeřábem,“ popsal.

Rozsáhlá rekonstrukce Velké synagogy bude dokončena nejdříve koncem roku 2021.
Velká synagoga má nové pódium, v rabínském domě přibude rituální lázeň

Loni začala proměna samotného presbytáře a sakristie. „Obnovují se klenby, omítky. Prostory dostanou nové podlahy, okna, oltářní desku. Postupně je vybavíme. Původní mobiliář je zničený nebo ukradený, ale pár věcí se našlo. Chceme sem umístit kopii oltářního obrazu, jehož originál se nachází v poběžovickém kostele,“ uvedl. Příští rok se spolu s městem pustí do záchrany hlavní lodi, jež potrvá zřejmě pět let.

Obnova kulturní stavby, jejíž kořeny sahají do 13. století, už stála zhruba devět milionů korun. Peníze jsou především z dotací, ale přispívají i dárci, včetně německých rodáků. „Kostel má silného genia loci. Nechceme, aby se z něj stala mrtvá památka, která se zavře a později ji někdo vykrade. Snažíme se ji co nejvíce oživit. A také sem přilákat turisty, což se nám daří,“ uzavřel.