Dali si dostaveníčko, aby shrnuli poznatky z valných hromad jednotlivých sborů a naplánovali akce pro letošní sezonu.

Celkem devatenáct zástupců dobrovolných sborů, včetně dvou starostů z Loučimi a Chodské Lhoty, si před zahájením mohlo o víkendu prohlédnout chloubu pocinovických dobrovolných hasičů – zrekonstruovanou cisternovou stříkačku na podvozku Liaz, která svým vybavením splňuje náročné požadavky pro zásah u požáru i při živelních pohromách. Posláním okrsku je odborně a metodicky zastřešovat činnost hasičů v jednotlivých obcích.

„Hasiči nám pomohli při řešení problémů například s vodou. To musím z tohoto místa ocenit. Musím poděkovat za dovoz vody při poruše místního vodovodního řadu v těchto dnech,“ uvedla starostka Loučimi Drahoslava Blahutová.

Přestože ve většině malých obcí jsou dobrovolní hasiči tahouny většiny akcí, jejich hlavním posláním je ochranna majetku před požáry, a to nejen preventivní činností. V diskusi o tom hovořil Bohumil Faul, velitel Sboru dobrovolných hasičů Pocinovice:

„Někdo si možná myslí, že všechno dneska zvládnou profesionálové, ale není tomu tak. Vloni vypukl požár kousek od nás, v okrese Klatovy. Shodou okolností jsme tam byli první a zjistili jsme zásadní problém. Neměli tam připravené čerpací stanoviště, laicky řečeno místo, odkud by se při požáru mohla brát voda. Takže tady je odpověď na otázku, co můžou dělat hasiči v malé obci. A pokud tohle zajistí, je to veliká pomoc.“

Starosta okresního sdružení Domažlice Jiří Petrželka se v závěrečném vystoupení věnoval dokumentační činnosti, konkrétně kronikám a internetu: „Na mnoha místech s kronikami skončili a to je škoda. Pro budoucí generace snad zbude alespoň elektronicky zaznamenaná činnost, webové stránky dobrovolných hasičů v rámci okresu se začínají rozbíhat, a tak bude možnost umístit tam zprávy a fotografie ze všech akcí.“

Nutnost dokumentovat svoji činnost si v Pocinovicích uvědomili už dávno, a tak jsou všechna větší shromáždění doprovázena promítáním kvalitních fotografií z každé akce, o níž je řeč.

Autor: Zdeněk Huspek