Náš region se může v rámci Plzeňského kraje pochlubit stejně jako sousední Klatovsko perfektním společenstvím mužů Svatého Floriána, kteří hasičině věnovali velkou část života. Jsou sdružení v Klubu zasloužilých hasičů Chodska, v jehož čele stojí Václav Marian se zástupcem Vítězslavem Strouhalem. Jeho členové s hosty se sešli ve čtvrtek v hotelu Kalous na svém tradičním setkání.

„I s hosty je nás tu přes osmdesát,“ odpověděla na dotaz Deníku Zdeňka Petrželková, která měla s kolegyní na starost prezenci.

Klub má ve skutečnosti 123 členů z celého území bývalého okresu Domažlice, mezi nimiž jsou i hasiči starší 90 let, ženy nechybí. Během roku se členům stará o zajímavé výlety, které slouží nejen k vzájemnému potkávání, ale i k poznávání krás a zajímavostí Česka.

„Osmičlenné vedení našeho klubu se během tohoto roku sešlo pětkrát, aby zajistilo schválený program činnosti. Těší mne, že být členem klubu a účastnit se našich akcí má zájem řada hasičů starších osmdesáti let,“ uvedl mimo jiné vedoucí klubu Marian, který zhodnotil letošní činnost, zatímco jeho zástupce Vítězslav Strouhal měl na starosti zahájení schůze a zprávu o hospodaření přednesl Josef Toman.

K hasičům – seniorům pak promluvili hosté, například poslanec Jan Látka, senátorka Jiřina Rippelová a šéf podobného klatovského klubu, který zároveň předal dar, a to obraz Svatého Floriána, když nedlouho předtím naši obdrželi za pozvání na jeden ze zájezdů klatovský džbánek.

Součástí setkání byla i výstavka s hasičskou tématikou, již připravil Josef Neznámý.

Po společném obědě byl prostor pro dikuzi.

Klub zasloužilých hasičů Chodska už ví, kam by své členy chtěl zavézt v roce 2011. V úvahu předběžně přichází výlet do hasičského muzea ve Zbiroze spojený s návštěvou tamního zámku, muzea na dále demarkační linii a pivovaru Gambrinus.

Klub udělil pamětní listy k životním jubileím

60 let: Miroslav Housar– SDH Srby

65 let: Josef Bernklau – Štichov, Jiří Černý a Antonín Šleis – oba Újezd, Josef Kincler – Chodov, Jan Wiesner – Starec

70 let: Josef Duffek – Česká Kubice, Jan Knopp, Eduard Šlefr – Chodov, Jakub Tauer – všichni Chodov, Gerhard Kříž – Chodov, Jiří Kufner – Zíchov, Vladimír Pirohovič – Polžice, Josef Stojec – Pocinovice, Václav Šantora – Horšovský Týn, Václav Urban, Vladimír Vejvoda – oba Meclov, Vítězslav Strouhal – Domažlice

75 let: Václav Halada – Chodská Lhota, Václav Vostracký – Čermná

80 let: Matěj Duffek – Starý Klíčov, Josef Herlík – Mrákov, Bohuslav Slunéčko – Chodov, Josef Wachtl – Únějovice, Oldřich Žák – Holýšov

85 let: Jan Leština – Chocomyšl, Miroslav Mráz – Chodov

90 let: Josef Rejthar – Zíchov