Letošní zápisy do základních a mateřských škol se budou konat bez přítomnosti dětí. Rozhodlo o tom ministerstvo kvůli koronavirové epidemii. Zápisy se uskuteční v dubnu. Některé školy v Plzeňském kraji budou žáky zapisovat elektronicky, jiné k tomu využijí školní schránku nebo poštu. Budoucí prvňáčky chystají učitelé seznámit se školním prostředím až po skončení epidemie.

Na Základní škole a Mateřské škole v Chodové Plané zapíší rodiče své ratolesti elektronicky. „Zákonný zástupce podá do 19. dubna přihlášku buď přes datovou schránku, nebo e-mailem opatřeným elektronickým podpisem. Rodiče, kteří nemohou využít ani jednu z možností, mě kontaktují telefonicky a individuálně se domluvíme,“ vysvětlil ředitel školy Jan Ambrož. Dodal, že letos budou do první třídy přijímat zhruba dvacet dětí.

ŠKOLKAŘI ŠKOLU ZNAJÍ

„Až pomine epidemie a školy se otevřou, uspořádáme setkání s rodiči, kde se dozvědí veškeré informace,“ dodal Ambrož s tím, že předškoláci jsou se školním prostředím již seznámeni. „Jelikož jsme základní i mateřská škola, děti z mateřinky se pravidelně do školy chodí dívat. Znají tak učitele, vědí, jak to ve škole chodí,“ uzavřel.

V domažlické základní škole v Komenského ulici chystají v příštím školním roce přijmout maximálně 110 žáků. „Chtěli bychom otevřít čtyři třídy. Rodiče mohou děti přihlásit buď přes datovou schránku, e-mailem s elektronickým podpisem, poštou na adresu školy nebo v úředních hodinách v pondělí a ve středu dopoledne,“ sdělil ředitel školy Ivan Rybár a dodal, že až se situace s koronavirem uklidní, přichystají pro nastávající prvňáčky seznámení se školou, kde dětem představí třídní učitelku.

Na Základní škole a Mateřské škole v Kozojedech letos místo klasických zápisů využijí školní schránku. „K zápisu mám asi dvanáct dětí. Rodiče písemně vyplní žádost, kterou naleznou na webu školy, my ji vyřídíme a přes školní poštu jim pošleme rozhodnutí,“ vysvětlila ředitelka školy Eva Doležalová. Doplnila, že děti se v mateřské škole seznamují se školním prostředím průběžně. „Děti už znají paní učitelky, chodí se dokonce po dvojicích podívat na výuku. Například na výtvarnou výchovu, prvouku nebo třeba na počátky čtení. Spolupráce základní školy s mateřskou je velice úzká, takže přechod pro děti není žádný šok,“ uzavřela Doležalová.

Koronavirus v ČeskuZdroj: Deník