Najít volné místo k zaparkování se po šesté hodině večerní na některých domažlických sídlištích podobá pohádkovému hledání jehly v kupce sena.

„Pokud přijíždím později večer, nemám šanci zaparkovat,“ uvedla obyvatelka ulice 17. listopadu na sídlišti ´Itálie´. Tato lokalita se vyznačuje úzkou silnicí mezi velmi na těsno postavenými panelovými domy. Řidiči jsou nuceni nechávat svá auta částečně na chodníku, který má vysoký obrubník.

„Při najíždění se ničí spodky aut. Velmi často vozidla o sebe zavadí zrcátky, která se vysklí. A to už ani nemluvím o častých drobných nehodách, od kterých viníci ujíždějí. Zbývají po nich jen šrámy a promáčkliny na zaparkovaných vozech,“ zevrubně popsala své zkušenosti.

Silnice mezi paneláky je slepou ulicí, řidiči se musí vyhýbat couváním a otáčením na minimálním prostoru. Zvyšuje se i počet vozů, jejichž majitelé na sídlišti bydlí. Mnohé z rodin mají dvě auta, s čímž se při výstavbě sídliště v 80. letech nepočítalo.

„Přidat jakkoliv jediné parkovací místo na toto sídliště je velmi náročné,“ přiznává domažlický starosta Miroslav Mach. Úprava dopravního režimu v ulicích 17. listopadu a Kosmonautů je už ale projekčně připravena.

„K této otázce připravíme veřejné projednávání, aby se lidé k navrhovaným úpravám mohli včas vyjádřit,“ uvedl dále Mach. Po připomínkách obyvatel, policie a dalších zainteresovaných orgánů radnice požádá o stavební povolení, aby bylo vše administrativně připraveno pro zahájení stavebních prací.
„Ty přijdou na řadu v příštím roce, až ve městě skončí investiční akce Čistá Berounka,“ nastínil časový plán starosta. V letošním roce městu nezůstávají peníze na další větší projekty.

„Navíc se chceme pokusit o získání prostředků z dotačního titulu Regenerace sídlišť,“ dodal starosta. Práce by měly být rozplánovány tak, aby v průběhu stavby byla v maximální míře zachována místa k parkování.