Nákladní automobil se včera dopoledne ´zasekl´ v kopci u Hostouně tak, že kolem něj nemohl projet sypač. Podobná situace se opakovala i na dalších místech okresu.

„V úterý v jedenáct hodin večer vyrazily do terénu všechny naše sypače,“ informoval Deník dispečer Správy a údržby silnic Domažlice Josef Žambůrek a pokračoval: „Kolem čtvrté, páté hodiny ráno musely vyjet znovu a v sedm ráno, když se řidiči vystřídali, se jelo znovu.“

Ve vyšších polohách, například na Výhledech, Folmavě a Maxově, napadlo podle Žambůrka až 25 cm sněhu. „My to zvládneme, ale někteří řidiči ne. Byli by nejradši, kdybychom byli nejlépe všude a pořád. Když sníh hodně padá, prohrabáváme a sypou se jen zátočiny a kopce,“ vysvětlil dispečer ´SÚSky´ a dodal, že auta, která nemohla jet v některých okamžicích dál, blokovala cestu i sypačům. „U Chodské Lhoty například nemohl sypač projet dvě hodiny, ´naštosovalo´ se tam asi pět aut,“ dodal Žambůrek.

Mírná zpoždění kvůli větru a nočním přívalům sněhu měly i autobusové linky. „V podstatě žádný velký problém nenastal. Autobus nedojel pouze do osady Štefle, kde byla cesta neprůjezdná. Skoro hodinové zpoždění měla klatovská linka u Vráže, kde cestu zablokoval kamion,“ uvedl vedoucí provozu ČSAD Domažlice Jan Šup. „Autobus do spádových Šteflí nedojel. Pravděpodobně se nemohl otočit na mokrém sněhu. Celou situaci vyřešil soukromý zemědělec, který v této osadě bydlí, a zároveň se stará o zimní udržování cest v obci,“ popsal situaci starosta Chodské Lhoty František Jílek.

Se sněhovou nadílkou si dobře poradili i řidiči domažlické pekárny, kteří začali s rozvozem zboží již brzy ráno. „Ve tři hodiny ráno ještě protaženo nebylo, ale o hodinu později už byly cesty dobře sjízdné. Na cestě do Pelechů jsem míjel zapadlý autobus a v Kubici kamion. Všude se mi podařilo normálně projet,“ řekl Deníku řidič domažlické pekárny Milan Vojtíšek. Jeho slova potvrdil i vedoucí tohoto provozu Zdeněk Kindlman. „Mnoho řidičů se už ze svých tras vrátilo a všichni se shodují, že to na silnicích hodně klouže. Objednávky však byly všude dopraveny.“

V obcích, kde bývají při hustém sněžení problémy s dopravou, se nespoléhají pouze na silničáře. „Celé Pelechy jsou průjezdné a příjezdové cesty také. Obec zajistila místního soukromého zemědělce, který udržuje cesty v obci a zpřístupní cesty i lidem, kteří bydlí na samotách. Když nám tady ´proorávali´ cizí, museli jsme čekat, až na nás dojde řada. Při poslední sněhové kalamitě jsme tady byli zapadaní celé tři dny,“ popsala situaci místostarostka obce Hana Váchalová.

Autoři: Helena Bauerová, Zdeňka Lochmanová