Sluneční nedělní odpoledne bylo na náhorní planině Českého lesa svědkem významné mezinárodní události.

Na tři stovky obyvatel z obou stran česko-bavorské hranice se sešly v místech, kde v první polovině dvacátého století byly významné vesnice – Václav (Wenzelsdorf) a Rabov (Rappauf), aby se zúčastnily slavnostního vysvěcení kříže na památku uvedených zaniklých obcí.

Průvodce odpolednem, pan Gottfried Leibl ze Spolku rodáků obce Pleš ve svém projevu uvedl vzpomínky své i svých rodičů na život v těchto vsích. Ocenil dobrou spolupráci s městem Bělá nad Radbuzou, jmenovitě se starostou Ing. Liborem Pickou, který se akce rovněž zúčastnil. „Pokud upřeme svou pozornost na dobré vzájemné vztahy v součastnosti, povede se nám překonat hořkost dob minulých,“ uvedl Leibl.

Nejvýznačnějším hostem byl poslanec bavorského zemského sněmu Otto Zeitler. I on s potěšením promluvil o dobré přeshraniční spolupráci. Uvedl, že v době, kdy se sjednocuje celá Evropa, měli bychom se všichni zaměřit na odstraňování hranic, které nás rozdělují, a soustředit se na to, co nás spojuje. Po krátkém požehnání byl pamětní kříž vysvěcen německým katolickým knězem.

Několik vystoupení německého mužského pěveckého sboru i závěrečné vystoupení dvou bavorských „křídlovkářů“ jen potvrdilo, že občané z obou zemí mají mnoho společného. A nemusí to být jen hudba.

Autor: Marcela Bartoníčková