Ve směru od Maxova po projetí esíčka, na jehož konci stojí po pravé straně poloviční ruina samoty a betonový bunkr, je na rovném úseku vpravo široká štěrková a štětovaná cesta. Ještě donedávna zde byla nelegální skládka německého odpadu a za totality vojenská střelnice, jejíž prostor je stále oplocen ostnatým drátem. Cesta nás po cca 200 m dovede k zaniklé osadě Na Drahách/Drathauser, kde stávaly vlevo u cesty za sebou cca čtyři stavení. V době vegetačního klidu jsou zde k vidění prohlubně po usedlostech s rozmetaným základovým zdivem včetně nepatrných zbytků základů. U jedné usedlosti je pěkně dochovaný cihlami vyzděný sklep. Nedaleko od seskupených bývalých usedlostí jsou v řadě za sebou betonové trojhrany tzv. holubičky míru, které jsou pozůstatkem ostrahy hranic před imperialisty ze západu.

Vrátíme se zpět na silnici a půjdeme či pojedeme na kole směrem ke Spálenci podél plotu s ostnatým drátem, který ohraničoval bývalou vojenskou střelnici. Mineme vstupní uzamčenou bránu, za níž se nachází betonový objekt „střelmistrů“, a zahneme vpravo podél plotu na polní cestu. Tou se dostaneme do prostroru zaniklých samot Na Stříbrnici/Silberhausl. Zhruba v polovině cesty u plotu se po pravé straně v náletu nacházejí první zbytky po usedlosti včetně zbytků základů, studny a zrezivělé kostry kola. Zde je plot porušen, takže můžeme vejít do prostoru bývalé vojenské střelnice, jež prý patří majiteli babylonské pizzerie. Půjdeme-li šikmo nahoru, narazíme na rybníček, v jehož blízkosti stávaly další usedlosti, po nichž se toho moc nedochovalo, vyjma všudypřítomných kamenů.

Vejdeme-li do centrálního prostoru střelnice, jež se nachází uprostřed velkých luk, narazíme zde na staré zákopy a bunkry. Tam, kde je na louce shluk stromů, se rozprostírala samota Hammelloch. Také po ní jsou v době bez vegetace pod rybníčkem viditelné výrazné stopy včetně sklepů, zbytky základů a rozmetané kameny, střešní krytiny a po vojácích je zde rozstřílený plechový terč.

Příště se podíváme po oné polní cestě vzhůru do lesa, kde na louce stávala víska Malý Spáleneček.

Autor: Petr Bílek