Vůbec poprvé vyjeli do Plzně na vyhlašování výsledků soutěže Firma roku Plzeňského kraje ve společenských oblecích zástupci První chodské stavební společnosti, spol. s. r. o., Klenčí. Nepočítali prý ale s tím, že by se jim podařilo získat první místo potřetí.
„Poprvé jsme nevěděli, do čeho jdeme. Loni jsme na vyhlašování jeli zase neformálně ustrojeni a když nás vyhlásili, tak to nebylo ono. Letos jsme vyjeli slušně oblečeni, ale byl to přesto šok. Ocenění jsme nečekali,“ říká jednatel společnosti Vladimír Zábranský.
„Při vyhlášení třetího místa jsme měli obrovskou radost, neboť ho získala firma od nás z Klenčí – Rosenberg. Říkali jsme si, že je to po našem loňském vítězství jedině dobře, že cena opět putuje do Klenčí. Chtěl jsem jim co nejdříve poblahopřát, neboť je to obrovský úspěch. “
Zástupce stavební společnosti v té chvíli, jak sám říká, na vítězství ani nepomýšlel.
„Byl jsem úplně klidný. Ještě nikdy se nestalo, aby v této soutěži skončila na prvním místě nějaká firma třikrát za sebou,“ vysvětluje jednatel.
Zjišťovali jsme, co dělali pro obhájení titulu.
„Nic zvláštního. Udržovali jsme dlouho nastavenou linii, starali se o zákazníky. Vedení firmy klade důraz na komunikaci s pořadateli soutěže, všechny podklady byly vypracovány s pečlivostí,“ řekl Deníku vedoucí nákupu a marketingu Zdeněk Zábranský.
Podle jeho strýce Vladimíra, který má na starosti obchod – šikmé střechy, zatímco Jiří Pittner stavby, jsou při oceňování v soutěži brány v potaz hlavně ekonomické výsledky.
„To, jak si firma stojí, tvořilo, řekl bych, ze dvou třetin hodnocení poroty. Zbývající třetina hodnocení se zaměřila na image firmy, její společenskou zodpovědnost a nápady. Myslím si, že porota přihlížela také k naší charitativní činnosti, projektu Schody do života,“ uvedl Vladimír Zábranský s tím, že projekt Schody do života vznikl na podporu dětí z dětských domovů.
„Je určen chlapcům z devátých tříd, kteří by měli zájem vyučit se v oboru tesař, pokrývač či klempíř ve středním odborném učilišti stavebním. Cílem projektu je usnadnit chlapcům vstup do života tím, že jim poskytneme zázemí a podmínky pro to, aby se mohli v klidu vyučit řemeslu, osamostatnit se a zapojit se do pracovního procesu v našich kolektivech,“ popisuje charitativní projekt jednatel.
Má ´První chodská´ nějaký zaručený recept na výhru, například zvláštní strategii? „Recept nemáme žádný. I když nejsem rodilý Chod, tak si myslím, že u nás lze vysledovat takovou správnou chodskou zarputilost. Jde o to, že se nám v počátcích firmy podařilo nastavit kvalitní systém. Vnitřně vím, že rok loňský byl lepší než rok 2006 a ten zase než rok 2005,“ odpovídá jednatel. Dodává, že patří mezi středně velké podniky s mladými lidmi, bez nichž by nemohlo fungovat sedmnáct poboček po celé České republice.
„Prý jsme všude. Smál se mi kvůli tomu kamarád, co jezdí s házenkáři do Ostravy. Nevěřil vlastním očím, když tam na druhém konci republiky vidět tabuli První chodská,“ dává k dobru Zábranský.
Při vyhlašování výsledků soutěže Firma roku 2008 myslel i na zaměstnance. „Hlavou se mi v té chvíli honila celá řada myšlenek. Už při našem prvním vítězství dostali zaměstnanci speciální prémii a při druhém také. Při vyhlášení mi proto blesklo hlavou, kolik mne to zase bude stát,“ zakončil se smíchem jednatel.