Zámek v Chocomyšli už třetím rokem opravuje na své náklady Zemědělská akciová společnost Koloveč.

Ačkoliv se jedná o druhý největší zámek v domažlickém regionu, není zapsán ve státním seznamu památek, nemá žádnou právní ochranu, a tudíž není možno zažádat o dotaci na jeho rekonstrukci.

„Zámek je součástí našeho střediska. Bylo nám líto krásné stavby a nechtěli jsme ji nechat spadnout, proto jsme začali pomalu s opravami. Ačkoliv to stojí nemalé peníze, máme radost z každé dokončené práce. Je to i vizitka naší firmy,“ uvedl člen představenstva Zemědělské akciové společnosti Koloveč Karel Němeček.

Zemědělská společnost už na zámku provedla opravy za dva a půl milionu korun.

„Předloni jsme opravili část střešní krytiny, vloni jsme pokračovali na přední obytné části a udělali fasádu. Podařilo se nám přikrýt maštal, která nám slouží jako sklad náhradních dílů. Kdybychom neopravili střechu mohl by se zničit i krov,“ pokračuje Němeček.

Zrekonstruovat se podařila i vnitřní část zámku.

„Opravili jsme místnosti, které slouží jako ubytovna pro brigádníky, jídelnu, kuchyni a sklady. Protože není možné získat na rekonstrukci dotaci, budeme pokračovat postupně. Vše je ovšem otázkou cen a momentálně to vypadá, že budeme muset opravy na čas zastavit,“ dodává Němeček.

Chocomyšlský statek opravil i bývalý zámeček v sousedních Únějovicích, který je dnes využíván jako sýpka. Ani tento objekt není zapsán v seznamu památek.

Je zvláštní, že o záchranu druhého největšího zámku na Domažlicku se snaží pouze zemědělci.

„Jako blesk z čistého nebe na mě vloni zapůsobila zpráva, kterou jsem se dozvěděl přímo v Národním památkovém ústavu v Plzni. Bylo mi sděleno, že se zámek v Chocomyšli bourá. Se stejnou reakcí jsem se setkal i na oddělení kultury a památkové péče v Domažlicích,“ říká regionální historik Zdeněk Procházka z Domažlic a pokračuje: „Protože zámek není zapsán jako památka, nikdo nad tím neztrácel čas. Rozjel jsme se do Chocomyšle a když jsem míjel náklaďáky naložené sutí, myslel jsem, že jedu pozdě. Na místě jsem zjistil, že se bourá pivovar, který k zámku přiléhal.“


Pracovníci místního statku pana Procházku ujistili,že se o bourání zámku neuvažuje, ale že jej chtějí opravit.

Zámek v Chocomyšli vždy provázela smůla.

„S jeho stavbou začali v roce 1774 v místech staršího vyhořelého zámku chudeničtí Černínové. Již tehdy ale rozsah stavby předčil jejich možnosti a zámek byl vybudován sotva z poloviny předpokládaného rozsahu. Dokončeny nebyly ani plánované, štukem bohatě zdobené fasády. Zámek byl potom využíván k hospodářským účelům. Vstupní křídlo si však zachovalo barokní, zcela dokončené sály a místnosti. Stavba sama je stále jedinečnou dominantou obce,“ popisuje osud zámku Procházka.