Horšovský Týn – Zájem o památky v Plzeňském kraji ve správě Národního památkového ústavu v Českých Budějovicích každoročně stoupá. Letos je navštívilo 261 tisíc turistů.

Při zhodnocení hlavní návštěvnické sezony 2017 konečné součty ukázaly opětovný nárůst počtu návštěvníků památek v Plzeňském kraji. Nejvyhledávanější památkou v Plzeňském kraji se i v letošním roce stal hrad Rábí. Nejvyšší nárůst zaznamenal zámek Horšovský Týn, jemuž návštěvnost oproti loňsku poskočila o rekordních 24 procent a to na 25 tisíc návštěvníků. Tímto úspěchem dosáhl zámek desetiprocentního podílu na celkové návštěvnosti památek v Plzeňském kraji.

Nárůst počtu návštěvníků byl zaznamenán na všech prohlídkových trasách. Velmi se povedla skvělá interaktivní výstava filmových kostýmů a rekvizit s názvem Filmové pohádky 50. let, která byla k vidění v zámecké konírně od 12. června do 1. října a přišlo si ji prohlédnout přes 5 tisíc návštěvníků. Ke zvýšení návštěvnosti přispěla také bohatá nabídka kulturních akcí a speciálních prohlídek. Například Zpětohledy, Noc s Andersenem, Divadlo na půdě, prohlídky sklepení nebo cyklus Jak co se dělá. Každoroční sezóna skončila 31. října a k tomuto datu jsou i konečné součty návštěvnosti památek.

Kulturní akce ale na horšovskotýnském zámku pokračovaly dál; jako například Juniorfest –mezinárodní filmový festival pro děti a mládež v listopadu, Adventní koncert, tradičně oblíbený živý betlém a právě probíhající vánoční prohlídky. Letošní rok pro Státní hrad a zámek byl rokem úspěšným a to i zásluhou kastelána Jana Rosendorfského a jeho zaměstnanců. Zámek se také může pochlubit svým unikátem – zámeckým kinem, které je v provozu již několik let a využívá se například při Juniorfestu. V příštím roce kino čeká velká událost.

Autor: Jaroslav Čedík