Vydatné lijáky v červnu loňského roku rozbily střechu nad prohlídkovým okruhem Hrad, voda prosákla dovnitř a v podkroví se objevila dřevomorka. Napadla trámy nad ložnicí i loveckou halu.

Vedení zámku nezbylo než napadené dřevo co nejlépe zakonzervovat a čekat, až se mu přes zdlouhavé vyřizování s úřady podaří získat nějaké finance na likvidaci dřevokazné houby, která se mezitím po kulturní památce stále šířila. Nyní vedení hradu a zámku konečně sklízí úspěch.

„Ministerstvo kultury teď rozhoduje o dotaci. Po 20. červenci uvidíme, jestli zbyly nějaké peníze z ostatních projektů a podle toho buď dostaneme prostředky na všechny nutné opravy najednou, nebo jestli dostaneme jen část a celý projekt se rozdělí na dva roky," vysvětlil kastelán zámku Jan Rosendorfský.

Obě dvě varianty jsou podle něj schůdné.

„Podstatné je, že s opravami se v každém případě začne už letos. Dojde k překrytí a sanačním pracím, čímž by se mělo zastavit šíření dřevomorky a odstranit hlavní příčina, kterou je zatékání. A to je nyní ze všeho nejdůležitější," poznamenal Rosendorfský.

Likvidace dřevomorky a opravy se týkají poničené střešní krytiny zámku, velkého komína a dvou přilehlých štítů budovy. Dojde i na úpravu krovu. Celá akce by měla vyjít na 2 miliony 600 tisíc korun.

S likvidací dřevokazné houby by se mělo začít nejpozději v září. Pokud se zámku podaří získat celých 2,6 milionu najednou, mohla by to dřevomorka mít spočítané už v letošním roce.