VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Zámecký park prochází postupnou obnovou

Horšovský Týn – V podzimním období se ve 40 hektarovém přírodně krajinářském parku v Horšovském Týně mimo běžnou údržbu provedlo několik renovací a úprav. V zadní části parku byl odstraněn zlomený betonový most přes potok, staticky se zajistila vyhlídková věž – Gloriet či došlo k sekání travnatých ploch v parku.

7.12.2017
SDÍLEJ:

Zámecký park prochází postupnou obnovou.Foto: Jaroslav Čedík

„Plánovali jsme několik dalších větších úprav, ale ty bohužel pro nedostatek finančních prostředků musely být odloženy. O zkrášlení našeho areálu se snažíme v závislosti na poskytnutých prostředcích etapově,“ vysvětluje správce parku Richard Kolek. Po čtyřicetiletém čekání došlo v zadní části parku k odstranění zlomeného betonového mostu přes potok, který byl pro návštěvníky nebezpečný. „Na můj popud byl most zbourán, protože se nacházel v dezolátním stavu. V současné době máme vypracovaný projekt, nastudované nákresy starých mostů a po architektonickém návrhu se budeme snažit na stejném místě vybudovat most s opěrným zábradlím,“ sděluje Kolek.

Dále se povedlo v jižní zahradě opravit stávající oplocení a připravit jí k otevření pro veřejnost. Lesy České republiky provedly celkovou rekonstrukci Královské rokle, která je součástí naučné stezky, která z velké části vede parkem. Součástí této rekonstrukce bylo položení nového pažení z kulatin proti sesuvu půdy, oprava altánu a zabudování nové závory.

Zámecký park prochází postupnou obnovou.

Gloriet-vyhlídková věž, která se nachází v horní části parku, je v současnosti celá staticky zabezpečena a jsou hotovy průzkumy omítek fasád. Na věži byl zabudován mohutný kovový prstenec, který přitahuje stavbu k terénu. V následné etapě oprav se chystají nové okenní výplně.

Výběrové řízení na pravidelnou údržbu travnatých ploch v parku vyhrála firma „EXTRÉMNÍ SEKÁNÍ“ z Chlumce nad Cidlinou, která svoji práci v zámeckém parku předvedla poprvé v září. Smlouvu má na tři roky a zahrnuje ročně trojí sekání určených ploch ve spodní i horní části parku.

,,První sekání bylo náročné hlavně podél potoka, rybníků a některých dalších míst, která byla hojně zarostlá a pro nás neznámá terénem,“ dodal vedoucí firmy Václav Kycelt.

Vedení zámku dostává od územní památkové správy Národního památkového ústavu pravidelné finanční prostředky i na úpravy zámeckého parku a věří, že v příštím roce bude možné pokračovat v dalších obnovách rozsáhlého areálu.

Jaroslav Čedík, Ondřej Váchal

Autor: Ondřej Váchal

7.12.2017 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

V úterý byl představen projekt, který pomůže zachovat odkryté zbytky staveb v zaniklé Lučině.
47

Stezku na Lučině začnou budovat na jaře

Domažlické seniory poučili o stravě i cvičení

Domažlické seniory poučili o stravě i cvičení

Kdyňští se dočkají moderní hasičské zbrojnice

Kdyně – V průběhu následujícího roku se obyvatelé Kdyně dočkají rozsáhlé rekonstrukce hasičské zbrojnice.

Na Vánoce se naladili v Německu

Klenčí pod Čerchovem – Zájezd na vánoční trhy do bavorského městečka Guteneck, které leží nedaleko našich hranic v okrese Schwandorf, uspořádal v sobotu 9. prosince Výbor pro kulturu a sport městyse Klenčí pod Čerchovem.

Ve Staňkově ukončili plesem letošní taneční

Staňkov - Ve Staňkově byl závěrečným plesem zakončen kurz tance a společenské výchovy.

Podívejte se: zde všude dnes večer společně zazpíváme koledy

Západní Čechy – Tradice se díky Deníku rozšířila na 600 míst v celé republice.

Vážení čtenáři,

náš web Deník.cz přechází kompletně pod zabezpečený protokol, který výrazně zlepší bezpečnost při procházení našich webů.

Z důvodu přechodu je nutné se znovu přihlásit k odběru upozornění na nejnovější zprávy - klikněte na tlačítko "Povolit", kterým si zajistíte odběr zpráv i do budoucna.

Děkujeme za pochopení.

POVOLIT