Dá se říci danajský dar – zámek Lamingenů, který obec převzala před více než deseti lety od státu, vyžaduje neustálou pozornost vedení Trhanova. Ta nemá pochopitelně tolik volných prostředků, které by mohla naráz věnovat do oprav čehokoliv v zámeckém areálu, a proto se snaží každoročně vylepšit alespoň jeho část.

Prozatím se rekonstrukce, jež jim dala pěkný vzhled, dočkala část areálu, kde sídlí obecní úřad a pošta, po nich následovala rekonstrukce kostela a posléze i jeho věže. Nakonec získala zámecká zahrada nová železná vrata a nyní byla dokončena oprava zámecké zdi.

„Do konce ledna chceme podat na Ministerstvo kultury ČR žádost o dotaci. Tu chceme využít při opravě ohradní zdi zámku, konkrétně na severní straně. Jedná se o zeď od vinárny Skleník směrem k hlavní silnici, která vede do Hamru a Klenčí. Ta už je tak ´uzrálá´, že brzy spadne," uvedl počátkem roku Deníku starosta Ondřej Frei.

Cenu opravy, k níž se měli vyjadřovat i památkáři, odhadl na půl milionu korun.

Trhanovští se nyní mohou radovat, zeď už nehrozí provalením a neohrožuje kolemjdoucí.

„Cena oprav se pohybuje kolem půl milionu korun. Památkáři si ještě přáli zeď natřít barvou, aby byl její vzhled jednotný, takže nám náklady vzrostly o zhruba 50 tisíc korun oproti původním. Od ministerstva kultury jsme na opravu dostali dotaci 120 000 korun," říká Frei.

Na opravu nyní čeká další část zdi, která sousedí se silnicí Trhanov-Klenčí.

„V půlce října se zde opět sejdeme se zástupcem památkového ústavu, následně požádáme o příspěvek na tuto část zdi, již bychom chtěli opravit příští rok," prozrazuje starosta s tím, že v plánu je v říjnu i konzultace s odborníkem, neboť záměr Trhanovských počítá v zámecké zahradě s vytvořením odpočinkové zóny s lavičkami.