„Věnuji se tomu vlastně už od puberty. Moje rodina měla dříve s tajemnem určité zážitky, takže jsem vždy rád sedával u stolu a poslouchal takové příběhy. Pak jsem začal vyhledávat zajímavá a děsivá místa v Česku, na kterých má údajně strašit, sbalil jsem batoh, fotoaparát a vyrazil na cesty," vysvětluje Dufek s tím, že občas na některých místech i trávil noc a snažil se na fotoaparát zachytit paranormální jevy.

„Už se mi podařilo zachytit pár zajímavých snímků a samozřejmě jsem měl i osobní zážitky."

Dufek navštívil už kolem dvacítky tajuplných míst. Za nejpůsobivější lokalitu v Česku považuje proslulý 'hřbitov bláznů' v pražských Bohnicích. Břečťanem pokrytý opuštěný hřbitov s ruinou kostelíku ukrývá údajně přes pět tisíc mrtvol, převážně pacientů psychiatrické léčebny, vrahů a sebevrahů, a bývá považován za jedno z nejponurejších míst Evropy.

'Hřbitov bláznů' v Praze.Zdroj: archiv P. Dufka

Kostelík na 'hřbitově bláznů' v Praze.

Dufek zavítal i do Německa, kde se nedaleko Berlína nachází šest desítek opuštěných budov bývalého sanatoria.

„Sloužilo pro léčbu tuberkulózy, zemřelo tam mnoho lidí a za války ho obsadili nacisté, kteří údajně dělali pokusy na pacientech ve snaze vytvořit supervojáka. Zajímavostí je i to, že tam v roce 1916 byl operován Adolf Hitler," podotýká Dufek.

Sanatorium Beelitz Heilstatten.Zdroj: archiv P. Dufka

Sanatorium Beelitz Heilstatten.

A jakými tajuplnými místy oplývá Domažlicko?

„Pár jich tady určitě je. Jsou to zaniklé vesnice, jako například Grafenried – Lučina nedaleko Nemanic, zajímavá byla i budova bývalé domažlické nemocnice. Nedaleko na Klatovsku je i samota Pohádka u Čachrova, kde řádil sériový vrah Ivan Roubal. Na Pohádce zabil ženu a muže, jejichž ostatky dal údajně sežrat prasatům," říká Dufek.

Zmiňuje i legendární domažlické podzemní chodby.

„U garáží na Kozinovce jsme na jednu takovou podzemní chodbu narazili. Šli jsme se tam podívat, a ušli jsme snad dva kilometry. Pak se to ale někdo dozvěděl a vchod zatarasil," tvrdí.

Ačkoli Petr Dufek vyhledává tajemné zážitky na místech v celé republice, ten nejsilnější si ho našel doma.

„Moje matka měla ještě jako malá známou, která se oběsila. Po dlouhé době se rozhodla to místo navštívit, já byl zrovna sám v patře, když jsem najednou silně pocítil, že tam někdo, zřejmě ta paní, je. Požádal jsem ji, ať dá nějaké znamení. Z ničeho nic se ozvala z koše hrozná rána, ten koš se otočil o 180 stupňů a pak se ještě chvíli tak jako houpal. To byl asi můj nejsilnější zážitek. Od té doby jsem se tomu paranormálnu začal věnoval více," říká mladý muž, který si vede i desky s nejzajímavějšími tajemnými místy a rád by na toto téma zpracoval i publikaci.

Po celém světě je takových míst spousta, většinou intenzivnějších než tady v Česku, proto mám v plánu navštívit Ameriku, Anglii a další místa. Rád bych se podíval například do Mexika na Ostrov panenek. Tam se utopila malá holčička a od té doby tam jeden starý pán shromažďoval panenky. Působí to dost strašidelně, protože celý ostrov je obklopený panenkami, které se údajně mají v noci pohybovat a komunikovat mezi sebou," popsal Dufek.

„Věřím, že místa, na kterých došlo k nějakým vraždám či nehodám, nezůstávají jen tak, ale určitá energie v nich přetrvává," dodal na závěr.