Pracovní uplatnění v Německu budou po ukončení školní docházky hledat někteří z pěti žáků domažlického učiliště, kteří po převážnou část února absolvovali praxi ve firmách v Rodingu, Waldmünchenu, Zandtu a Chamu. Pracovní trh se zcela uvolní do 1. května letošního roku.

„Pracoval jsem na nejmodernějších strojích s nejlepší technologií,“ pochvaloval si nabyté zkušenosti Jiří Čácha, žák 3. ročníku učebního oboru obráběč kovů. „Určitě bych tu rád později našel práci,“ dodal.

Čeští mladíci byli rozděleni po jednom do firem a i volný čas trávili samostatně v hostitelských rodinách. Museli tak v praxi používat své znalosti němčiny a případně si doplňovat slovní zásobu.

„Na lednici jsme si založili list, kam jsme doplňovali česká a německá slovíčka,“ vyprávěl Petr Čada, který studuje 3. ročník maturitního oboru mechanik seřizovač. Bydlel v rodině žákyně z Blaibachu a pracoval ve firmě v Zandtu, která zaměstnává 500 lidí.

„Mí hostitelé mě s sebou vzali na výlet do Mnichova i na rodinné oslavy,“ popsal nehranou pohostinnost David Drátovník ze 4. ročníku oboru mechanik seřizovač.

„V prvních dnech se u mě projevila únava z nového prostředí a velkého soustředění,“ popsal Jakub Popela, žák 3. ročníku učebního oboru obráběč kovů, a pokračoval: „Později jsem ve volném čase navštěvoval fitness centrum, chodil na procházky Rodingem, byl jsem i na diskotéce.“

Pestrý program měl i Čadův spolužák Jan Kraus: „Kromě praxe ve firmě jsem byl na prohlídce v závodě, kde se vyrábí pneumatiky, bydlel jsem u ředitele rodinské školy pana Schwarze, s kterým jsme byli v posilovně i na pivu,“ usmíval se.

Třítýdenní praxe v německých firmách se mohla uskutečnit díky partnerské spolupráci SOU Domažlice s chamskou Berufsschule.

„Chystáme na oplátku na podzim praxi pěti německých žáků v našich odborných učebnách,“ uvedla ředitelka SOU Zdeňka Buršíková.