Od 11. května je již navýšen počet účastníků na svatbě na 100 osob. Započítávají se snoubenci, svědci, oddávající a matrikář i děti. Také fotograf či hudebník. Všichni kro-mě snoubenců jsou povinni nosit roušky či jinou ochranu úst a nosu. Svatebčané mezi sebou ale nemusejí mít dvoumetrový odstup.

Klatovskou radnicí zní „ano“ stále jen poskrovnu. „V době, kdy byl limit do deseti osob, jsme měli jen čtyři svatby. Hodně lidí termíny přesouvalo na srpen a září. Když se limit zvýšil, tak už na květen nějaké svatby máme a červen se také rozjel. Jindy už jsme v tuhle dobu měli například srpen plný, ale teď máme volné termíny,“ řekla matrikářka klatovské radnice Šárka Červená.

Značných změn doznala i svatba Veroniky Křížové z Klatovska, která ji má naplánovanou na počátek července. „U nás se plány změnily především v tom, že jsme svatbu zmenšili z původních 40 až 50 lidí na zhruba 15. Měli jsme mít velkou svatbu, vše na jednom místě, od obřadu až po večerní zábavu. Nyní máme obřad na úřadě, pak se přesuneme do restaurace na hostinu. Padlo přespávání a podobné věci. Podíl na tom mělo i to, že můj budoucí manžel je pendler a přišel v téhle době o práci, takže jsme i z finančních důvodů zvolili menší svatbu,“ řekla Křížová, která přiznala, že jsou rádi, že se nebudou muset brát v rouškách na ústech. Někteří snoubenci rušili termín i proto, že jsou dosud zavřené restaurace a nemají kde uspořádat hostinu.

Nouzi o svatby mají nyní i v Sušici. „Velké svatby lidé zrušili a budou si domlouvat nové termíny. Většina jich ale ještě čeká, co bude dál, jaká budou opatření,“ uvedla matrikářka Radomíra Penová.

Dle klatovské matrikářky se ale pomalu začíná vše vracet zpět a lidé už si domlouvají i nové termíny. Rozmohl se zájem o venkovní svatby, v Klatovech jde o Kolonádu a v okolí o Obytce či Myslovice.