V průběhu celého víkendu mohli milovníci květin navštívit v Lidovém domě ve Staňkově výstavu květin, kterou pořádal místní svaz zahrádkářů. K vidění bylo více než 160 druhů mečíků, 230 odrůd jiřin, fuchsie, kaktusy, pokojové květiny, bonsaje, ale také obrazy staňkovské malířky Anny Volicerové – Proboštové.

„Vzhledem k tomu, že se letos koná ve stejnou dobu i výstava v Domažlicích, měli jsme trochu obavy, jak vše dopadne. Ale pochvala přímo od samotných návštěvníků nás potěšila. Lidem se líbí krásné aranžování, nádherné květiny a příjemné prostředí,“ řekl předseda staňkovského svazu zahrádkářů František Fay. Lákadlem byly kromě jiného rostlinstva i bonsaje.

„Běžně na takovéto akce nechodím, ale jelikož se mi moc líbí bonsaje a rád bych začal s jejich pěstováním, tak jsem se přišel podívat,“ uvedl návštěvník Dominik Sand. Zájemci o květiny dorazili do Staňkova z různých koutů republiky. „Zavítali k nám zahrádkáři z Frankfurtu, Karlových Varů, Plzně, Rokycan, Teplic, Brna, Klatov a z Prahy přijel dokonce celý autobus,“ neskrýval svou radost František Fay. Jedním z důvodů, proč se staňkovská výstava tak líbila, je bezpochyby i velké nadšení jednotlivých členů svazu.

„Miluji všechny květiny. Jsou to zázraky přírody. Ta namaluje to, co ani člověk nedokáže. Víte, celý život jsme od rána do večera na zahrádce. A tak když dám do země sadičku, a pak sleduji, jak z toho vyroste taková krásná květina nebo zelenina, mám moc krásný pocit u srdce,“ svěřila se členka svazu Eva Laiblová.

Autor: Miroslava Vlčková