„Ještě před otevřením výstavy veřejnosti se sešla hodnotící komise. Dnes mi telefonovali výbornou zprávu. Přítel Josef Toman z Horšovského Týna získal za odrůdu Rubinola třetí cenu v soutěži jablek,“ říká předseda Územního sdružení Českého zahrádkářského svazu v Domažlicích Alexandr Kubáček a dodává: „Je to vynikající, i když mne osobně jeho ocenění nepřekvapilo. Pepík Toman má vždy vynikající ovoce, nádherné hrušky i jablka. Je to i tím, že jeho zahrada poblíž Horšovského Týna mu nahrává výbornými podmínkami pro pěstování ovoce, které mu mnozí z nás závidí. “

Horšovskotýnský zahrádkář není jediný, kdo z Domažlicka v klatovské Družbě o tomto víkendu vystavuje plody svého snažení.

„Máme v Klatovech tři dlouhé stoly, vystavují tam jiřiny paní Lorencová a pan Fay ze Staňkova. Jablka, hrušky i vinnou révu tam má ze staňkovské organizace přítel Fait. Pozadu nezůstali Hor〜šov〜skotýnští a Domažličtí, kteří na výstavu dodali ovoce i zeleninu,“ doplňuje Kubáček. Mezi vystavovateli nechybí ani zahrádkáři ze Kdyně a Chodské Lhoty.

Organizovaní pěstitelé z našeho regionu se letos v Klatovech neprezentují poprvé. Své výpěstky vystavovali u klatovských přátel už při prvním ročníku Zahrady Pošumaví. Loňského, druhého ročníku se nemohli zúčastnit, neboť měli domluvenou společnou výstavu s Němci v příhraničním Neukirchenu.

„Klatovákům jsme ale slíbili, že letos přijedeme. Dohodli jsme se také, že oni obešlou ovocem a zeleninou naši výstavu, která se uskuteční o následujícím víkendu v Domažlicích. Má to svou určitou výhodu, exponáty našich i klatovských pěstitelů se jen převezou,“ zakončuje Kubáček.

Domažlická výstava nazvaná Podzim na Chodsku začne v pátek 9. října a budeme o ní ještě blíže informovat.