Na Domažlicko se vrátila vedra. Ta už celé léto přidělávají vrásky na čele i zahrádkářům, kterým výrazně poškodila letošní úrodu.

„Nedávno sice párkrát zapršelo, ale úrodu už to nezachrání," říká Josef Fidrant, předseda domažlické organizace Českého svazu zahrádkářů. „Jablka popadala, jsou malá, seschlá a ne moc dobrá, brambor je letos méně a jsou spíše drobnější, většina zeleniny uschla, včely navíc letos napíchaly meruňky a jablka. Já třeba mám spoustu švestek, ale všechny popadaly. Mám pod stromem modro," popsal Fidrant s tím, že sám takové dlouhé sucho nepamatuje.

Domažličtí zahrádkáři koncem minulého týdne uspořádali tradiční výstavu svých výpěstků. „Měl jsem opravdu velké obavy, jestli vůbec bude na výstavě něco, co stojí za to ukázat. Sucho vše ničí. Naštěstí se nám podařilo sehnat docela pěkné výpěstky," poznamenal předseda Fidrant.

Zahrádkáři mají také oprávněné obavy, jak jim vyjde letošní moštování. „Začínáme moštovat 19. září a pokračujeme po následující čtyři soboty, ale máme hrůzu, jestli vůbec budeme mít co," dodal předseda.

Kvůli suchým jablkům bez šťávy a popadaným švestkám letos zřejmě nebude ani dost materiálu na pálenku.

„Skoro všechna moje jablka jsou vyschlá a hořká. Spousta mi jich popadala, stejně jako švestky. Můj angrešt ani rybíz nestojí za nic," řekl další pěstitel Kamil Weber. „Záhon se zeleninou taky žádnou úrodu nevydal, protože jsem prostě neměl čím zalévat. A dva nebo tři kropáče vody se ztratí jako kapka v poušti," dodal.